Nagroda Literacka m.st Warszawy- już 27 kwietnia poznamy tegorocznych laureatów
Przegląd
- Typ: Spotkania z autorami
Fundacja Duży Format i Anagram na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy, zaprasza na spotkanie z Beatą Chomątowską i Magdaleną Stopą – autorkami nominowanymi do dziewiątej Nagrody Literackiej m.st Warszawy w kategorii edycja warszawska . Spotkanie, które poprowadzi Tadeusz Lewandowski odbędzie się w Klubie Księgarza 25 kwietnia o 18:00.
Beata Chomątowska jest pisarką i reporterką, założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Pracowała m.in. w krakowskim „Dzienniku Polskim”, „Pulsie Biznesu” i „Rzeczpospolitej”. Obecnie współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Książka „Stacja Muranów“ otrzymała tytuł Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury.
Nominowana książka „Pałac. Biografia intymna” to spojrzenie na PKiN oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów – braci Sigalinów, opowiada o samobójcach skaczących z trzydziestego piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa. „Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu – czytamy na stronie wydawnictwa „Znak“.
Magdalena Stopa jest historykiem sztuki i dziennikarką, autorką książek o Warszawie. „Kapliczki warszawskie” przygotowane wspólnie z Anną Bohdziewicz otrzymały Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2008/2009. „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy” ze zdjęciami Jana Brykczyńskiego zdobyły Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska oraz Nagrodę Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana 2010/2011.
Pałac Kultury i Nauki oraz jego najbliższe otoczenie zajmuje ponad 50 ha pomiędzy Alejami Jerozolimskimi oraz ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater. Budowa 187-metrowego giganta trwale zmieniła centrum stolicy. (…) Zniszczono podstawową wartość kulturową miasta jaką jest historyczny układ urbanistyczny jego centrum. Książka przypomina dzieje tego kwartału: historię ulic, czynszowych kamienic, działających tu firm, kin, kawiarń. Spisane są w niej też relacje kilkunastu dawnych mieszkańców, wśród nich Jana Kobuszewskiego, który dzieciństwo spędził przy ulicy Śliskiej 12, czy słynnego amerykańskiego sowietologa Richarda Pipesa, mieszkającego do 1939 roku przy Chmielnej 43. Wszyscy rozmówcy zostali sportretowani przez fotografa Jana Brykczyńskiego. – czytamy o książce „Przed wojną i pałacem” na stronie autorki.
27 kwietnia po raz dziewiąty Warszawa ogłosi zwycięzców Nagrody Literackiej w kategoriach proza, poezja, literatura dziecięca oraz edycja warszawska. Poznamy także osobę, której przyznany zostanie tytuł Warszawskiego Twórcy.
Laureatami poprzednich edycji Nagrody byli m.in. Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk , Urszula Kozioł i Ignacy Karpowicz.
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.