Europeana 280 – europejskie dzieła sztuki online

Europeana 280 – europejskie dzieła sztuki online

Przegląd

Europeana 280 to projekt ukazujący online artystyczne dziedzictwo 28 państw Unii Europejskiej oraz Norwegii. Pośród dziesięciu dzieł sztuki wybranych do przedstawienia kultury Polski znalazły się dwa obiekty z Biblioteki Narodowej: renesansowy Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich Jana Długosza z ilustracjami Stanisława Samostrzelnika oraz awangardowe rysunki Franciszki Themerson. Dołączyły one do wirtualnej wystawy, na której można zobaczyć m.in. obrazy francuskich impresjonistów, Straż nocną Rembrandta, liczące 35 tys. lat jaskiniowe malowidła naścienne z Altamiry czy niezwykły wczesnośredniowieczny ewangeliarz z angielskiego opactwa Lindisfarne.

Europeana poprosiła ministerstwa kultury z państw członkowskich UE oraz Norwegii, by w ramach kampanii Europeana 280 wybrały wraz z podległymi im muzeami, galeriami i bibliotekami po dziesięć dzieł, które wniosły szczególny wkład do historii sztuki europejskiej. Biblioteka Narodowa prezentuje w projekcie dwa obiekty z Polony – Cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Wirtualnej wystawie towarzyszą liczne wydarzenia promocyjne w całej Unii Europejskiej. Jednym z nich jest – odbywająca się w dniach 27-30 kwietnia na Wrocławskim Rynku – instalacja #BigArtRide.

#BigArtRide to wydarzenie organizowane w przestrzeni wirtualnej, które odbywa się w dziewięciu miastach: Amsterdamie, Paryżu, Brukseli, Rzymie, Londynie, Berlinie, Pradze, Wrocławiu i Bratysławie, w ramach obchodów objęcia przez Holandię prezydencji w Unii Europejskiej. Dwóch zawodników znajdujących się na głównych placach dwóch różnych miast (z których jednym zawsze będzie Amsterdam) założy hełmy rzeczywistości wirtualnej, wsiądzie na rowery i rozpocznie wyścig przez wirtualne miasto wypełnione dziełami sztuki z kolekcji Europeana 280. Kibice będą oglądać te zmagania na telebimach ustawionych w obu miastach.

Europeana

Europeana to europejska biblioteka cyfrowa poświęcona dziedzictwu kulturowemu, w tym gromadzeniu i udostępnianiu milionów eksponatów z bibliotek, archiwów, kolekcji audiowizualnych i muzeów z całej Europy. Zapewnia ona dostęp do ponad 50 mln cyfrowych obiektów z przeszło 3,5 tys. instytucji aktywnych w obszarze dziedzictwa kulturowego w 35 krajach. Kolekcje te charakteryzują się ogromną różnorodnością, jeśli chodzi o ich tematykę, język czy nośnik, obejmując książki, fotografie, obrazy, programy telewizyjne, a nawet obiekty trójwymiarowe. Europeana promuje i wspiera korzystanie w kreatywny sposób z tych wyjątkowych zasobów przez internautów i podmioty z sektora edukacyjnego, badawczego, turystycznego i kreatywnego.

Biblioteka Narodowa

za Biblioteka Narodowa


Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.