Dziesięciu przyszłych kandydatów do Nobla

literature across frontiers

Znamy dziesiątkę najciekawszych Nowych Głosów z Europy. Nazwiska najlepiej zapowiadających się pisarzy, którzy debiutowali w ciągu ostatniej dekady, ogłoszono w czwartek 14 kwietnia podczas Targów Książki w Londynie, w ramach projektu platformy Literary Europe Live, zrzeszającej szesnaście znaczących europejskich instytucji i festiwali literackich. Polskę w platformie reprezentuje Biuro Literackie, które jest także jednym z pomysłodawców tego projektu

Finałowa dziesiątka autorów wybrana została z ponad trzydziestu nominowanych. Pod uwagę brani byli twórcy z wszystkich (blisko pięćdziesięciu) europejskich krajów, którzy zadebiutowali w ciągu dziesięciu ostatnich lat. W ciągu najbliższych miesięcy ich twórczość zostanie zaprezentowana podczas festiwali literackich i wydarzeń w Europie i na świecie. Celem inicjatywy jest pokazanie różnorodności i bogactwa europejskiej literatury tak pod względem gatunkowym, jak i językowym.

Wśród Nowych Głosów z Europy znalazła się trójka poetów: Juana Adcock (Szkocja), Anja Golob (Słowenia), Árpád Kollár (Węgry), oraz trójka autorów piszących zarówno poezję jak i prozę: Bruno Vieira Amaral (Portugalia), Clare Azzopardi (Malta), Albert Forns (Katalonia), a także czwórka prozaików: Rumena Bužarovska (Macedonia), Erika Fatland (Norwegia), Ciwanmerd Kulek (Turcja) i Zoran Pilić (Chorwacja).

Autorzy wybrani do grona Nowych Głosów dostaną szansę, jakiej nie dają inne międzynarodowe czy europejskie nagrody„, powiedziała podczas Targów Książki w Londynie Alexandra Büchler, dyrektor Literature Across Frontiers. „Prezentują oni bogactwo europejskiej literatury. Niektórzy z nich piszą w językach, w których albo nie czytają narodowe gremia przyznające wyróżnienia, albo które nie są uznane za języki oficjalne w ich krajach, choć posługują się nimi miliony osób„.

Zdaniem Artura Burszty z Biura Literackiego: „Coraz więcej festiwali o międzynarodowych aspiracjach opiera swój program wyłącznie na autorach o ustalonej pozycji i wieloletnim dorobku. O ile prezentowani są jeszcze młodzi twórcy z krajów, w których odbywa się dany festiwal, to bardzo rzadko czytelnicy mają okazję na poznanie autorów z innych krajów. Wynika to stąd, że organizatorzy często nie wiedzą, kogo zapraszać. Teraz mogą skorzystać z naszej rekomendacji„.

Projekt Nowych Głosów z Europy organizowany jest w ramach platformy Literary Europe Live koordynowanej przez Literature Across Frontiers i współfinansowanej w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.
Biuro_Literackie_logo

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.