„Szerokie Horyzonty”
Przegląd
- Typ: Historia, Reportaż
- Marka: Grupa Medium
„Szerokie Horyzonty” – seria skierowana do osób zainteresowanych historią wojen i wojskowości, zadań specjalnych, terroryzmu, bezpieczeństwa oraz określaniem granic wytrzymałości człowieka. Poszczególne pozycje ujmują te tematy w nowatorski sposób, odkrywając wielowątkowość omawianych zagadnień. Książki wydawane w serii będą reprezentować różne gatunki z zakresu literatury faktu: wspomnienia, biografie, autobiografie, reportaże, opracowania itp., a także książki akademickie.
Seria pod patronatem magazynu Special Ops
Dotychczas ukazały się :
Książki pod patronatem magazynu Special Ops
- Spowiedź legionisty wyd. 2013
Wydanie I
Rok 2013
Liczba stron
Format A5
Autor Sebastian Cybulski
Opis
Autor przedstawia obraz codziennego życia w koszarach i na placach ćwiczeń. Poznajemy wymogi dyscypliny twardej, często brutalnej i bezwzględnej, która eliminuje jednostki słabe fizycznie i psychicznie, tworzy żołnierza wytrzymałego, gotowego do wykonania każdego zadania. Jest to też dyscyplina, która spaja i cementuje ludzi w jeden sprawny twór – Legię Cudzoziemską. Wspominając początki swojej służby w Legii, autor zwraca uwagę na olbrzymi problem, jaki dla żołnierzy szeregowych stanowi bariera językowa. Opisuje trudności komunikacyjne świeżo wcielonych żołnierzy z przełożonymi. Nie unika również trudnych tematów. Pokazuje skutki morderczych szkoleń, ciągłego stresu, choć traktuje je jako drugorzędne. Wielu jego kolegów oraz towarzyszy nie wytrzymuje trudów służby i sięga po alkohol, narkotyki. W efekcie przestają być żołnierzami. Autor nie ukrywa, że jest najemnikiem tak, jak wszyscy żołnierze. Każdy z nich, wstępując do służby, kierował się określonymi motywami. I mimo że uzasadnienie ekonomiczne jest ważne, to nie najważniejsze. Większość żołnierzy z dumą nosi mundur Legii Cudzoziemskiej, a uczestnictwo w najtrudniejszych zadaniach traktują jak misję i powołanie. Zachęcam do przeczytania książki, bo potwierdza ona, iż Legia Cudzoziemska jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna.
- Confessions d’un légionnaire wyd. 2014
Wydanie I
Rok 2014
Liczba stron 270
Format A5
Tytuł oryginału Spowiedź legionisty
Autor Sebastian Cybulski
Tłumacz Anna Piątkowska
Opis
Książka Spowiedź legionisty wydana w języku francuskim
- Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 1989 – 2013 WYBRANE ASPEKTY wyd. 2014
Wydanie I
Rok 2014
Liczba stron 216
Format A5
Autor Michał Piekarski
O autorze
Doktor nauk o polityce, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się problematyką zwalczania terroryzmu, bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i współczesnych konfliktów zbrojnych.
Autor ponad pięćdziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, stały współpracownik portalu i magazynu „Special Ops”.
„…Z niebytu terroryzm wyłonił się jako zagrożenie potencjalne także dla naszego państwa, co znalazło odzwierciedlenie w wielu oficjalnych dokumentach sygnowanych przez rozmaite polskie instytucje stojące na straży bezpieczeństwa państwa. Nie poszła jednak za tym jakakolwiek spójna próba utworzenia „systemu kontrterrorystycznego”, czyli stworzenie spójnej podstawy prawno-organizacyjnej dającej państwu polskiemu realną możliwość zmierzenia się z tego rodzaju zagrożeniem, gdyby ono miało kiedykolwiek wystąpić na polskiej ziemi. Dr Piekarski przekonująco wykazuje to w swych analizach zawartych w czwartym rozdziale. Pod tym względem jest to praca nowatorska, gdyż do tej pory nikt (za wyjątkiem licznych, lecz zwykle krótkich, publicystycznych wypowiedzi niżej podpisanego) nie wyraził tego tak otwarcie…”.
„…Jego pracę powinni przeczytać wszyscy ci, którzy zajmują się bądź interesują się poruszanymi w tekście problemami, by zyskać świeże, nie skażone personalnymi i instytucjonalnymi uwikłaniami spojrzenie na analizowane problemy. Niestety, nie należy przypuszczać, by praca dr. Piekarskiego, choć oczywiście nie jest to jego winą, wpłynęła na pozytywne zmiany polskiego systemu bezpieczeństwa w omawianym zakresie. Nadal będzie on modyfikowany ad hoc, od przypadku do przypadku, bez jakiejkolwiek próby rozsądnego i skoordynowanego namysłu, a zmiany będą petryfikowały istniejący patologiczny układ nie pozwalający na sensowne zmierzenie się z problemem terroryzmu i funkcjonowania polskich jednostek specjalnych podlegających licznym formacjom mundurowym. Jednak zainteresowany Czytelnik po lekturze pracy dr. Michała Piekarskiego zyska inną, krytyczną perspektywę i będzie potrafił odróżniać stan obecny od stanu pożądanego…”.
Dr hab. Ryszard M. Machnikowski, prof. nadzw. UŁ
www.ksiegarniamilitarna.com.pl
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.