„HISTORIA PIĘKNA” Umberto Eco

Przegląd

Umberto Eco – jeden z najwybitniejszych pisarzy nie żyje. Autor m.in „Historii piękna” zmarł w weekend we własnym domu, otoczony rodziną. Miał 84 lata.

Najsłynniejsze dzieło Eco to „Imię Róży”. Książka natychmiast stała się ona światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. W 1986 zekranizował ją Jean-Jacques Annaud, jedną z głównych ról z filmie zagrał Sean Connery. Eco był nie tylko autorem znakomitych powieści i zbiorów esejów, ale także wspaniałych książek o sztuce.

HistoriaPiekna

Dom Wydawniczy REBIS w 2005 roku wydał jego: „Historię piękna”, która od razu stała się prawdziwym hitem REBISU. Ogółem w 10 nakładach sprzedało się ponad 65 000 egzemplarzy. Sukces ten zapoczątkował wydanie całej serii książek o historii kultury widzianej oczyma autora, od Homera po czasy współczesnego science fiction. Kolejno ukazały się : „Historia brzydoty” (2007), „Szaleństwo katalogowania” (2009), „Historia krain i miejsc legendarnych”(2013) oraz „Wymyślanie wrogów”( 2011). Czytanie tych dzieł to estetyczna i intelektualna przygoda z arcydzielami wszech czasów. Książki te – choć bogato ilustrowane obrazami ponad stu arcydzieł – nie są kompendium wiedzy o sztuce. Obrazy, podobnie jak cytaty z dzieł literackich, od Pitagorasa po teksty współczesne, odzwierciedlają zróżnicowane pojęcia piękna i brzydoty jakie pojawiały się na przestrzeni dziejów. Na podstawie tekstów filozofów, pisarzy, uczonych, mistyków i teologów oraz świadectw artystów można się także zorientować, w jaki sposób odczuwał piękno i brzydotę zwykły, przeciętny człowiek.

Ogólny nakład wszystkich wydanych przez Dom Wydawniczy REBIS książek Umberto Eco wynosi ponad 150 000 egz.

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.