Za tydzień Port Literacki w Edynburgu

Za tydzień Port Literacki w Edynburgu

Przegląd

Projekt Europejskich Portów Literackich – przygotowany z okazji 20-lecia festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę – powoli dobiega końca. Na grudzień zaplanowano trzy ostatnie prezentacje. Autorzy związani z Biurem Literackim na początku miesiąca odwiedzą Edynburg, a potem udadzą się do Moskwy i Niżnego Nowogradu. W Szkocji już za tydzień spotkanie autorskie z udziałem Sławomira Elsnera i Romana Honeta.

Edynburg słynie z bogatej oferty kulturalnej, prestiżowego festiwalu teatralnego oraz wielu literackich wydarzeń. Jednym z ośrodków życia literackiego jest bez wątpienia Poetry Scottish Library (5 Crichton’s Cl, Canongate). To właśnie tam w najbliższy wtorek, 8 grudnia o godzinie 18:30, swoje wiersze czytać będzie dwóch polskich poetów związanych z Biurem Literackim: Sławomir Elsner i Roman Honet.

Sławomir Elsner jest laureatem projektu „Połów 2008”. Za debiutancki tom „Antypody” otrzymał w 2009 roku Nagrodę Złoty Środek Poezji oraz nominowany był do Nagrody Literackiej Nike i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jego poezja daleka jest od egzaltacji. Elsner tworzy raczej wiersze-minifabuły, ufając prostocie języka. Podczas spotkania w Edynburgu poeta zaprezentuje nie tylko wiersze z pierwszego tomu, ale również niepublikowane do tej pory teksty.

Ostatni tom „świat był mój” przyniósł Romanowi Honetowi nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. To twórczość bardzo wyrazista, oniryczna, oparta na nieoczywistych skojarzeniach, a jednocześnie napiętnowana przez doświadczenie straty, różnych form odchodzenia. Podczas spotkania usłyszeć będzie można także wcześniejsze wiersze poety.

Współorganizatorem Portu Literackiego w Edynburgu jest Scottish Poetry Library i Interaktywny Salon Piszących w Szkocji (Interactive Writing Salon in Scotland). Projekt Europejskich Portów Literackich dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.