W Sopocie otwarto galerię kultury multimedialnej – Sopotekę

W Sopocie otwarto galerię kultury multimedialnej – Sopotekę

Przegląd

Sopoteka to nazwa otwartej w sobotę w Sopocie Galerii Kultury Multimedialnej, która oferuje książki, gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki i filmy. Działają w niej wypożyczalnia, czytelnia i konsole do gry; jest też miejsce zabaw dla dzieci.

Sopoteka powstała w otwartym w piątek Sopot Centrum czyli kompleksie dworcowo-usługowym w centrum miasta. Sopoteka ma ponad 650 m kw. powierzchni i jest największą filią wśród sopockich oddziałów biblioteki.

Dyrektor Biblioteki Sopot, Roman Wojciechowski wyjaśnił PAP, że Sopoteka to „publiczne miejsce kultury o nowoczesnym aranżu, miejsce spotkań ludzi np. chcących obejrzeć nowy film, posłuchać muzyki, wypożyczyć książkę, przeczytać gazetę czy spotkać się z przyjaciółmi„.

Uważa, że atutem tego miejsca jest bardzo nowoczesna aranżacja pomieszczeń, specyficzne, unikalne meble np. kosze plażowe, podest plażowy, na którym można położyć się i słuchać muzyki, czytać książki. Są też np. nowoczesne duże stoły, służące grupie osób, które przychodzą i chcą wspólnie słuchać muzyki albo pracować nad prezentacją.

Sopoteka udostępnia zarówno zbiory tradycyjne – książki, jak również gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki i filmy m.in. w formule blue-ray i 3D. Są tu również: wypożyczalnia, czytelnia, miejsce zabaw dla dzieci, jak również konsole do gry ale też gry planszowe.

Placówka ma też gromadzić, w większym stopniu niż pozostałe filie, zbiory multimedialne, w tym płyty CD z muzyką, streaming muzyczny, audiobooki, e-booki oraz filmy.

Multimedialna biblioteka wyposażona jest w sprzęt do obsługi spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Wojciechowski uważa, że takie miejsce spotkań jest potrzebne w każdym mieście, także w Sopocie. Zwrócił uwagę, że Biblioteka Sopocka od lat otrzymuje nagrody branżowe jako miejsce promocji czytelnictwa. „To jest miejsce dla ludzi, a Biblioteka Sopocka ma aktywnych użytkowników, którzy chcą ciekawych miejsc, gdzie mogą z kulturą obcować i się realizować” – dodał.

(PAP)

 

Kategorie: Biblioteki, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.