Sienkiewicz patronem roku 2016

Sienkiewicz patronem roku 2016

Przegląd

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się w środę za tym, by patronami roku 2016 zostali: laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor Trylogii Henryk Sienkiewicz oraz wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski, autor muzyki do Roty.

Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że wypada wówczas 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci pisarza.

W poselskim projekcie uchwały w tej sprawie autorstwa posłów PiS podkreślono, że Sienkiewicz to „pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości″. „Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli″ – czytamy w projekcie.

„Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków″ – głosi projekt. Przytoczono w nim też słowa Stanisława Cata-Mackiewicza, który napisał o Sienkiewiczu: „My wszyscy z niego″.

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu „Trylogia″, powieści Krzyżacy, Quo vadis, Rodzina Połanieckich, W pustyni i w puszczy.

Komisja zarekomendowała też pozytywnie poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty-wirtuoza, organizatora życia muzycznego, szambelana papieskiego. W 2016 roku przypada jego siedemdziesiąta rocznica śmierci, a w roku 2017 – sto czterdziesta rocznica jego urodzin.

Feliks Nowowiejski skomponował m.in. Rotę do wiersza Marii Konopnickiej. 15 lipca 1910 roku, w czasie pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, Rota została zaśpiewana po raz pierwszy przed pomnikiem Grunwaldzkim przez chóry pod batutą  Nowowiejskiego.

Był on też autorem wielu pieśni patriotycznych, skomponował m.in. marsz Pod sztandarem pokoju, oratorium Powrót syna marnotrawnego, uwerturę Swaty polskie, Poematy symfoniczne, oratorium Quo vadis, operę Emigranci.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewie, kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 roku osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego.

 

 

Instytut Książki

fot. pochodzi z portalu Polskie Radio.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.