Nagrody Identitas rozdane

Nagrody Identitas rozdane

Przegląd

Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z Profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem za najlepsze dzieło 2014 roku uznało pracę Ryszarda Kaczmarka „Polacy w armii Kajzera wydaną przez Wydawnictwo Literackie.
Do niego trafiła statuetka Nagrody Identitas i czek na sumę 30 000 złotych.

Profesor Chwalba uzasadnił przyznanie Nagrody następującymi słowami: „Autor nagrodzonej książki jest mistrzem klarownej, rzeczowej i napisanej z literackim wdziękiem opowieści, której bohaterami są polscy wojacy Wilhelma II. Wielka Wojna wyrwała ich z rodzinnych pieleszy i małych ojczyzn oraz postawiła przed trudnym pytaniem: jak pogodzić, jeśli jest to możliwe, lojalność wobec niemieckiej Rzeszy i osobiście kajzera z solidarnością wobec narodu polskiego.”

Nagrodę specjalną jury historyczne przyznało Danielowi Mikulskiemu za „Historię Murzynowa Kościelnego czyli krótką rozprawę między Panem, Wójtem a Plebanem” (wyd. Unitex). Nagrodzony otrzymał z rąk Andrzej Paczkowskiego dyplom i czek na sumę 10 000 złotych.
Krew-z-mlekiem-okladka-drukJury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej z przewodniczącym – Pawłem Lisickim, a także Andrzejem Horubałą i Maciejem Urbanowskim za najlepsze dzieło roku 2014-go uznało książkę Marty Kwaśnickiej pt. „Krew z mlekiem wydaną przez Wydawnictwo Teologii Politycznej.
Wygłaszając laudację Andrzej Horubała powiedział: „Oto objawił się niezwykły talent eseistyczny, talent potężny i subtelny zarazem. Onieśmielająca erudycja pozwalająca autorce swobodnie poruszać się po wielkich przestrzeniach światowej kultury, a zarazem przyciszony głos targanej wątpliwościami młodej kobiety pytającej o swoje miejsce w brutalnym świecie mężczyzn, o sens pisania, sens dzielenia się swoją wrażliwością i osobnością”.
Pisarka otrzymała zaprojektowaną przez Studio NoArt statuetkę Nagrody Identitas i czek na sumę 40 000 złotych.

Przedstawiciel Prezydenta RP, Minister Wojciech Kolarski przeczytał list skierowany do zebranych na Gali, w którym Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda między innymi napisał:

Jestem przekonany, że Państwo, którzy otrzymują dzisiaj Nagrody, przyczyniają się do rozwoju polskiej refleksji humanistycznej”, a także: „Nagrody Identitas są dowodem, iż coraz powszechniejsza staje się myśl, że bez humanistów nie można wyobrazić sobie rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, stającego przed wyzwaniami XXI stulecia.”

Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie (od 2014 roku) najlepszym książkom poprzedniego roku: jednej w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, a drugiej w obszarze historii (Jury może także przyznać trzy nagrody specjalne).

Gala wręczenia Nagród Identitas 2015 została objęta honorowym patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

 

Kategorie: Nagrody

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.