Julian Kornhauser przerywa poetyckie milczenie

Przegląd

Twórczość miesięcznikJeden z najwybitniejszych twórców pokolenia ’68 przypomina o sobie dwoma nowymi wierszami, które opublikował w grudniowym numerze „Twórczości” – najstarszym polskim czasopiśmie literackim.

Ostatnim zbiorem wierszy Kornhausera, ogłoszonym przed chorobą, jest opublikowany nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 2007 tomik „Origami”. W tym czasie Kornhauser, profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej, a także juror Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, walcząc z przewlekłą chorobą, wycofał się z życia publicznego. – czytamy w dzienniku Rzeczpospolita.

Wiersze, które ukazały się na łamach „Twórczości”, to „Do Stanisława Barańczaka” oraz „Powidła”. Pierwszy napisany został szeroką, niemal rozlewną frazą, długim wersem, zajmuje całą kolumnę. Drugi jest lapidarny, niemal zdawkowy. Są odmienne, zarówno pod względem tematycznym i poznawczym, jak i formalnym, stylistycznym, ale dla kogoś, kto zna charakterystyczny styl Juliana Kornhausera, nie ulega wątpliwości, że spłynęły spod jego pióra.

więcej: Rzeczpospolita

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.