W najbliższy czwartek poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla

W najbliższy czwartek poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla

Przegląd

Laureat literackiej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w czwartek 8 października o godzinie 13 – poinformowała w poniedziałek Akademia Szwedzka.

Tradycyjnie data ogłoszenia laureata w dziedzinie literatury jest podawana jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem, w przeciwieństwie do nagród noblowskich w innych dziedzinach, których kalendarz jest znany dużo wcześniej.

Główną kandydatką do tegorocznego literackiego Nobla jest Swietłana Aleksijewicz, pisarka i dziennikarka urodzona na Ukrainie, mieszkająca na Białorusi i tworząca po rosyjsku. Jej książki cieszą się w Polsce dużą popularnością. W tym roku Aleksijewicz została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka – zbiór reportaży o homo sovieticus. W 2011 roku jej Wojna nie ma w sobie nic z kobiety także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus″.

Inni kandydaci do Nobla to kenijski pisarz Ngugi wa Thiong’s (w Polsce ukazały się jego Ziarno pszeniczne i Chmury i łzy), Norweg Jon Fosse, Rumun Mircea Cartarescu i Amerykanka Joyce Carol Oates.

Kandydatury do literackiej Nagrody Nobla mają prawo zgłaszać – oprócz członków Akademii Szwedzkiej – m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci nagrody z poprzednich lat.  (PAP)

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.