Polska Akademia Księgarstwa – potrzeba szerszej formuły

Polska Akademia Księgarstwa – potrzeba szerszej formuły

Przegląd

Rusza Polska Akademia Księgarstwa /PAK/ – inicjatywa mająca na celu m.in. zatrzymanie degradacji zawodu księgarza, przywrócenie mu należytego poziomu i prestiżu.

Inicjatywa tym bardziej istotna i potrzebna, że w trakcie minionego ćwierćwiecza, obok transformacji społeczno – gospodarczej nastąpiła zmiana pokoleniowa pracujących w tym wielowiekowym zawodzie.

Obecni właściciele, kierownicy i pracownicy księgarń w znakomitej większości nie mieli gdzie zdobywać księgarskich „szlifów”.

PAK widziałbym jednak w najbliższej przyszłości w znacznie szerszej niż obecna formule /podyplomowe, 2-semestralne studia na UW, ze ścisłą specjalizacją księgarską na II semestrze/.

W księgarniach /nie licząc Martasa i Empiku/ pracuje obecnie co najmniej 4000 pracowników – to w większości nowe, młode pokolenie, które o zawodzie księgarza, jego historii, oraz oczekiwaniach i potrzebach wie niewiele.

Moim zdaniem PAK powinien przekształcić się w niedalekim czasie w wielopoziomowa platformę szkoleniową, strukturami przypominającą piramidę na której szczycie funkcjonują elitarne studia podyplomowe, natomiast środek i jej podstawę uzupełniające księgarskie szkolenia, kursy, wykłady, seminaria, spotkania, wyjazdy studialne itp.. – prowadzone także pod szyldem i opieką PAK, bo to będzie mobilizować pracowników księgarń do edukacji zawodowej i nobilitować księgarzy. Taka rozszerzona edukacja pracowników księgarń powinna być prowadzona w wielu formach i na różnych poziomach kompetencji.

W praktyce mogłyby to być szkolenia regionalne, webinaria, na rozmaitych nośnikach elektronicznych, a także np. w formie specjalnej wkładki typu „Poradnik Księgarza” /analogicznie jak ma to miejsce w szkoleniu bibliotekarzy/, dołączanej np. do miesięcznika „Magazyn Literacki Książki”. Kompletując poszczególne numery takiego poradnika księgarnia mogłaby tworzyć sukcesywnie „Bibliotekę księgarza”, która byłaby podręcznym narzędziem przydatnym w pracy każdego księgarza.

Jerzy Okuniewski

Prezes Zarządu PH-D „Książnica Polska” Sp. z o.o.

 

Pierwszy zjazd inauguracyjny PAK odbędzie się 13 listopada w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak informuje PIK, na podyplomowe studia PAK,  zgłosiło się 39 osób, w tym 29 pań i 10 panów. Wśród tych kandydatów tylko pięć osób nie posiada dyplomów ukończenia studiów. Rekrutowano zgodnie z kolejnością zgłoszeń 35 osób.

W tym gronie jest 31 osób zakwalifikowanych na studia podyplomowe i cztery na kurs. Ogólnie studiować będzie 26 pań i dziewięciu panów. Ze względu na wiek: do lat 30 – siedem osób, w wieku 30-40 lat – 10 osób, w wieku 40-50 – 11 osób i siedmiu studentów powyżej 50 lat.

W październiku, 22 księgarzy, którzy jako pierwsi zgłosili chęć uczestnictwa w PAK, brało udział w wyjeździe studyjnym do Frankfurtu, gdzie odwiedzili księgarnie oraz  targi książki.
Studia w Polskiej Akademii Księgarstwa są bezpłatne, a koszty przyjazdu do Warszawy i noclegów będą refundowane słuchaczom ze środków Instytutu Książki do kwoty 400 zł za każdą sesję. Przewidziano jedynie opłatę organizacyjną wynoszącą dla każdego słuchacza 500 zł za dwa semestry nauki.

terminy zjazdów w I semestrze TUTAJ

Kategorie: Rynek Polski, Szkolenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.