Man Booker Prize 2015

Man Booker Prize 2015

Przegląd

Jamajski pisarz Marlon James został we wtorek tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody Man Booker, przyznawanej w Wielkiej Brytanii za najlepszą wydaną tam powieść, napisaną w oryginale w języku angielskim.

44-letniego Jamesa uhonorowano za powieść Krótka historia siedmiu zabójstw (A Brief History of Seven Killings), której rozciągająca się na dziesięciolecia akcja obejmuje nieudaną próbę zamordowania w 1976 roku w stolicy Jamajki Kingston gwiazdora muzyki reggae Boba Marleya oraz dalsze perypetie jej sprawców – członków młodzieżowego gangu narkotykowego.

„Nie jest to łatwa lektura. To gruba książka″ – powiedział o nagrodzonym 686-stronicowym dziele przewodniczący jury Michael Wood. Jak zaznaczył, decyzję podjęto jednogłośnie.

Krótka historia siedmiu zabójstw to trzecia już powieść Jamesa, który mieszka obecnie w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, pracując tam jako akademicki wykładowca literatury.

Regulamin przyznawanej od 1969 roku nagrody Man Booker (Man Booker Prize) zmieniono dwa lata temu, by obok uprawnionych już do niej pisarzy z większości państw Wspólnoty Brytyjskiej była dostępna także dla autorów amerykańskich. Na liście dotychczasowych laureatów figurują między innymi Salman Rushdie i noblista J.M. Coetzee. Związana z nagrodą premia pieniężna wynosi 50 tys. funtów. (PAP)

 

fot. theguardian.com

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.