Port Literacki przenosi się na Litwę

Port Literacki przenosi się na Litwę

Przegląd

W Wilnie właśnie rozpoczął się festiwal audiowizualny TARP – od 10 lat przełamujący konwencjonalne myślenie o literaturze na Litwie, stawiający na interdyscyplinarność i przyciągający wielu zagranicznych twórców. Swoją specjalną prezentację będzie mieć tam Port Literacki i związani z nim autorzy – Katarzyna Fetlińska oraz Szymon Słomczyński.

Poza polskimi poetami w Wilnie zaprezentują się również twórcy z Czech, Danii, Włoch i Litwy. Zaplanowano czytania w ciemności, slam poetycki, wystawę zdjęć, video-haiku i wiele innych działań z pogranicza sztuk. Zaprezentowane zostaną także znane z Portów Literackich poetyckie filmy oraz etiudy z konkursu Nakręć wiersz.

W taki program festiwalu świetnie wpisuje się twórczość Katarzyny Fetlińskiej. Jej czytanie połączone będzie z podwójną premierą. Najnowsza książka poetki ukaże się równolegle w Polsce i (wybrane wiersze) w tłumaczeniu na litewski autorstwa Vytautasa Dekšnysa oraz oraz Eugenijusa Ališanki, a jej prezentacja będzie mieć charakter audiowizualny.

TARP przyciąga głównie młodą publiczność i angażuje młodych twórców, takich jak Szymon Słomczyński. Autor podczas festiwalu czytać będzie ze swoich dwóch książek: debiutanckiego tomu „Nadjeżdża”, który doprowadził poetę aż do finału Nike, oraz z „Dwupłatu”. Prezentację autorów uzupełni wystawa prac z konkursu Komiks wierszem w przekładzie na język litewski i angielski.

Kolejne przystanki na trasie Europejskich Portów to: Czechy, Norwegia, Rosja i Izrael.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.