„Nawyki czytelnicze trzeba kształtować jak najwcześniej”

„Nawyki czytelnicze trzeba kształtować jak najwcześniej”

Przegląd

Nawyki czytelnicze trzeba kształtować od wczesnego dzieciństwa; czytanie powinno być postrzegane jako przyjemność – podkreślały Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska oraz Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania, które odbyło się 23 września br. w Warszawie. Tematem dyskusji była książka „Szwecja czyta. Polska czyta” pod redakcją Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej.

Podczas spotkania przypomniano wyniki badań Biblioteki Narodowej, wg których po sześć lub więcej książek rocznie sięga tylko kilkanaście procent Polaków. Tymczasem przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie.

Do obcowania z książkami warto przyzwyczajać człowieka nawet od pierwszego roku życia. Aby dorosły chciał czytać i kojarzył czytanie z przyjemnością, nawyki czytelnicze musi mieć wyrabiane już od dzieciństwa. Jeśli ktoś doszedł do liceum, nie zaznając przyjemności czytania i nie wyrabiając w sobie nawyków czytelniczych, każde zadanie typu „przeczytaj tę książkę” może mu się później kojarzyć z opresją – zaznaczyła minister Omilanowska.

Jak podkreśliła, zadanie pracy nad rozwojem czytelnictwa w Polsce to nie jest tylko zadanie szkół i urzędników różnego szczebla.  Do angażowania się w promowanie czytelnictwa prof. Omilanowska zachęca m.in. organizacje pozarządowe, które – jak mówiła – mają duże możliwości realizacji niekonwencjonalnych projektów.

Także Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska przekonywała, że ważne, by nawyk czytania wykształcać w szkole jak najwcześniej i sprawiać, by czytanie postrzegane było przez ucznia jako duża przyjemność.

To się musi dokonać już w szkole, żeby później człowiek przygotowany był do sięgania po trudniejsze teksty – podkreśliła minister Kluzik- Rostkowska.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden oraz przedstawicielka Obywateli Kultury Beata Chmiel.

Promocja na rzecz stałego wzrostu czytelnictwa w Polsce jest strategicznym celem ogłoszonego przez MKiDN Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020.

Dokument zakłada przeznaczenie na ten cel w ciągu sześciu lat miliarda złotych.

NPRCz obejmuje najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.

Istotnym jego elementem są działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym odbywa się modernizacja budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy.  Jednym z ważniejszych zadań, wychodzących naprzeciw zmianom cywilizacyjnym, są te służące udostępnianiu legalnej książki w internecie.

Stan czytelnictwa w Polsce

(badanie TNS dla Biblioteki Narodowej, 2014 r.)

41,7 Polaków oświadczyło, że w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 2,5 proc. więcej, niż dwa lata wcześniej.

Do 12,3 % wzrósł odsetek czytających od 3 do 6 książek (2012 r. – 10,8 %), 1-2 książki – 16,4 % (2012 r. – 15,7 %) oraz więcej niż 7 książek – 11,3 % ( 2012 r. – 11,1 %). Do 34, 1 % zmalała grupa osób, które ostatnio przestały czytać ( 2012 r. – 47,1 %). Powiększyło się natomiast grono osób, które kupują książki – z 29,6 % do 40 %.

Wyniki te oznaczają, że po gwałtownym spadku, jaki odnotowano pomiędzy 2006 a 2008 r. obecnie można mówić o zatrzymaniu negatywnego trendu.

 

za: MKiDN

fot. pochodzi ze strony MEN

Kategorie: Instytucje, Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.