I nie było już nikogo najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na świecie

Przegląd

I nie było już nikogo najpopularniejszą powieścią

Agaty Christie na świecie

www.worldsfavouritechristie.com

#faveChristie

i nie było już nikog

  • Z okazji 125. rocznicy urodzin Agaty Christie głosujący na całym świecie wybrali ulubioną powieść z jej dorobku

  • I nie było już nikogo jest najlepiej sprzedającą się powieścią kryminalną wszechczasów

  • Zwycięski tytuł jest obecnie adaptowany przez BBC One na serial z gwiazdorską obsadą, w którym zagrają m.in. Aidan Turner i Charles Dance

Lud przemówił! I nie było już nikogo z 1939 roku wybrano najpopularniejszą powieścią Agaty Christie na całym świecie. Książka zebrała 3211 z ponad 15 000 głosów, wygrywając w ogólnoświatowym głosowaniu zorganizowanym z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Królowej Kryminału, która przypada 15 września 2015 roku.

Na drugim miejscu uplasowała się powieść Morderstwo w Orient Expressie, a na trzecim Zabójstwo Rogera Ackroyda – jedna z ulubionych powieści samej Christie.

Powieść I nie było już nikogo odniosła największy sukces z całego dorobku Agaty Christie. Sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy, co czyni tę książkę bestsellerem wszechczasów w kategorii powieści kryminalnych. Nazwana „arcydziełem Agaty Christie” („Spectator”) i „najbardziej intrygującą zagadką, jaką napisała Agata Christie” („New York Times”), była też, jak powszechnie wiadomo, jedną z najtrudniejszych do napisania. Christie powiedziała, że lubi tę powieść z powodu „trudnej techniki, która była wyzwaniem”.

W książce dziesięć obcych sobie osób zostaje zwabionych do posiadłości na wyspie u wybrzeża Devon przez tajemniczego U.N. Owena. Podczas kolacji zostaje odtworzona płyta z nagranym głosem gospodarza, który kolejno oskarża każdego z gości o to, że kryje mroczny sekret. Tego samego wieczoru Anthony James Marston, lekkomyślny kierowca, zostaje otruty śmiertelną dawką cyjanku potasu. Napięcie rośnie w miarę, jak giną kolejni goście, a pozostali przy życiu zdają sobie sprawę, że morderca nie tylko jest wśród nich, ale szykuje się do zabicia kolejnej osoby.

Mathew Prichard, wnuk Agaty Christie i prezes Agatha Christie Limited, skomentował, „To było naprawdę ekscytujące patrzeć, jak fani z całego świata głosują na swoją ulubioną Christie. W I nie było już nikogo moja babcia zawarła zdumiewająco złożoną intrygę, która bawiła i zadziwiała czytelników od czasu, gdy tę powieść wydano pierwszy raz w 1939 roku, i mam nadzieję, że tak nadal będzie”.

Ogłoszenie wyniku poprzedza trzyodcinkową adaptację książki przez BBC One. Ten mini-serial z gwiazdorską obsadą będzie miał premierę tej zimy. Został nakręcony w plenerach Devon i Kornwalii, a zagrają w nim między innymi Aidan Turner (Poldark, trylogia Hobbit), Charles Dance (Gra o tron, Gra tajemnic), Anna Maxwell Martin (The Bletchley Circle, Death Comes to Pemberley) i Miranda Richardson (Mapp & Lucia, Parade’s End).

Ogólnoświatowe głosowanie na ulubiony utwór Agaty Christie stanowi część całorocznych obchodów okrągłej rocznicy urodzin autorki. Najważniejsze imprezy wpisujące się w ten jubileusz to:

  • Londyńska wystawa Agatha Christie: Unfinished Portrait, która dzięki nigdy wcześniej nie prezentowanym zdjęciom i niepublikowanej prywatnej korespondencji oferuje nowe spojrzenie na życie Agaty Christie;

  • Międzynarodowy Festiwal Agaty Christie, który odbędzie się w dniach 11–20 września w Torquay w Anglii i obejmie obchody rocznicy jej urodzin 15 września;

  • Internetowa kampania „125 Stories”, w ramach której fani dzielą się anegdotami na temat tego, jak Christie ich zainspirowała;

  • W październiku w Pera Palace Hotel Jumeirah w Stambule (Turcja) odbędzie się trzydniowy festiwal poświęcony autorce. Agata Christie jest najlepiej sprzedającym się autorem powieści kryminalnych i najczęściej tłumaczonym pisarzem na świecie; jej książki ukazały się w co najmniej 100 językach.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.