Refleksja ogólna do twórczości Tadeusza Kurowskiego

Przegląd

Kurowski Ma również osadzenie w wolności… Krytyka twórczości, to założenie szlachetne. Jednak tylko wtedy, gdy krytyk sam uzna, że może też być krytykowanym… Taka jest część twórczości autora – snującej opowieść o rzeczach widzialnych – prozaicznych i tym, co niewidzialne – DUCHOWE… O BOGU… Także. O ciągłości życia po przez geny, o poszanowaniu życia każdego człowieka i w każdym zakątku ŚWIATA. O władzy FINANSÓW w rękach garstki ludzi. O rozwarstwieniu PAŃSTW, NARODÓW, dokonywanym przez EKONOMIĘ, RELIGIE, NIENAWIŚĆ. O tym było „TROSZKĘ” w nieodległej twórczej przeszłości. Obecnie „DUŻO” jest utworów o tym chcących opowiadać. Autor też do nich należy. W książce jest też kilka utworów dyskusyjnych dotyczących „nowej poezji” – coraz mniej czytanej !?

Autor – dr hab. inż. Tadeusz Kurowski jest 74 letnim emerytem, inwalidą ruchu z wypadku komunikacyjnego. Swój emerycki czas wypełnia twórczością poetycką w dwóch obszarach: układaniem limeryków i pisaniem wierszy w klasycznej postaci- z rytmem i  rymem.
Ułożył 518 limeryków – do publikacji jako e-book. Napisał też 84 wierszy „klasycznych”- również do wydania w formie e-booka. Limeryki „O Polsce „UKŁADAŁ” dla CZYTELNIKÓW – POLAKÓW, bo zwłaszcza w Polsce sytuowana jest ich treść. Wiersze natomiast są na ogół o tematyce ogólnoludzkiej: o życiu, trwaniu, troskach, przemijaniu, żartach… Jest też powaga – zwłaszcza  w grupie utworów poświęconych zagadnieniom współczesnego ŚWIATA: ROZWARSTWIENIU PAŃSTW, NARODÓW, MIESZKAŃCÓW ŚWIATA. Cała zebrana w obu książkach twórczość jest odległa od twórczości zawodowej – nauczyciela akademickiego, który publikował podręczniki, skrypty, projekty z dziedziny elektrotechniki. Obie twórczości łączy wyobraźnia o „niewidzialnych”: prądzie elektrycznym i DUCHU – zwłaszcza HUMANISTY! Dlatego też i w twórczości autora są wątki dydaktyczne i zaangażowanie w problematykę społeczno- polityczną. HUMANIŚCI na ogół ciepło wyrażają się o elektrykach właśnie z racji łączności z nimi poprzez DUCHA.

Ostatnio wydane książki autora

z_rytmem_rymy_krotkie_utwory_od_zartow_po_polityczne_large      limeryki_

„Z rytmem rymy. Krótkie utwory od żartów po polityczne” Tadeusza Kurowskiego to zbiór osiemdziesięciu czterech wierszy pisanymi z wyboru, w stylu klasycznym. Mieszczą się w obszarach liryki, ballady, nostalgii i doświadczeń starości autora. Napisane także w reakcji na świat: kultury, polityki, finansów świata i Polski, bratniej wojny – dramatów ogólnoludzkich. Książka nie jest jednak „odtrutką” na powyższe problemy – stara się je przedstawić i zadać pytania egzystencjalne, etyczne, ekonomiczne – dotyczące całej ludzkości i świata. Jako równowagą posługuje się żartem, ironią, refleksją, a także nostalgią starego człowieka – „belfra” akademickiego. Poszczególne utwory nie są także lekarstwem dla duszy będącej w spazmach namiętności, miłości czy rozpaczy. Logo Psychoskok
Książka nie daje żadnych recept, ale stawia wiele pytań. Jest też bardzo różnorodna, nie dająca się streścić. Można w niej za to znaleźć bezpretensjonalne rymy.
Data publikacji:19 sierpień 2015
Język: polski
Ilość stron: 183
Wydawca: Psychoskok
ISBN: 978-83-7900-414-0
Książka dostępna w księgarni internetowej eboo123.pl

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.