Europejskie Porty Literatury

Przegląd

europejskie porty literatury

Obchodzący swoje dwudziestolecie  Port Literacki w najbliższych tygodniach odwiedzi pięć kolejnych europejskich miast oraz odbywające się w nich festiwale. To jego kolejne przystanie w międzynarodowej trasie. To również pożegnanie z Portem Literackim zapowiedziane przed kilkoma miesiącami przez jego organizatorów. Wydarzenia we wrześniu w Stroniu Śląskim oraz w grudniu w Izraelu będą krajowym i zagranicznym finałem.

Na mapie najbliższych Portów mamy dwie Europejskie Stolicy Kultury. Ubiegłoroczną Rygę, gdzie Port zawija po raz trzeci oraz tegoroczne Pilzno. Po raz kolejny (tym razem na festiwal Literaturfestival Berlin) Port odwiedzi też stolicę Niemiec. Oprócz tego autorzy Biura Literackiego zaprezentują się w Wilnie, Pradze oraz w Taborze. Pozostałymi miastami, które poznały wrocławski festiwal, były już Hajdarabad i New Delhi.

Riga Poetry Days gościć będzie Martynę Buliżańską, Marcina Sendeckiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Spotkanie z męską reprezentacją 3 września. Martyna Buliżańska w Rydze pojawi się kilka dni później i weźmie udział w międzynarodowych warsztatach translatorskich. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki będzie 12 września gościem jednego z największych i najważniejszych na świecie wydarzeń literackich – Literaturfestival Berlin.

Na Tarp Festival w Wilnie Biuro Literackie zabiera laureatów projektu Połów (obchodzącego właśnie dziesięciolecie): Katarzynę Fetlińską oraz Szymona Słomczyńskiego. W stolicy Litwy dzień z Portem Literackim (zaprezentowane zostaną m.in. filmy z konkursu Nakręć wiersz) zaplanowany został na 18 września. Co ciekawe, to właśnie w Wilnie swoją premierę będzie mieć najnowsza książka Katarzyny Fetlińskiej Sekstaśmy.

Piątym krajem, który odwiedzi Port Literacki, będą Czechy, gdzie obok wspomnianego już specjalnego wydarzenia w Pilznie, wpisanego w program Europejskiej Stolicy Kultury 2015, Wojciech Bonowicz oraz Justyna Bargielska zaprezentują się w Pradze oraz w Taborze na festiwalu Tabook. Wydarzenia kolejno 30 września oraz 1 i 2 października. Wizycie Wojciecha Bonowicza (podobnie jak Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego w Berlinie) towarzyszyć będzie premiera książki z przekładami wierszy.

Projekt Europejskich Portów Literackich dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenia w Łotwie wspiera tamtejsza polska Ambasada. Imprezy w Niemczech, na Litwie oraz w Czechach Instytuty Polskie w Berlinie, Pradze oraz Wilnie. Organizatorem wydarzeń jest Biuro Literackie.

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.