Rocznica zamachu na wyspie Utoya. “Jeden z nas” Asne Seierstad
Przegląd
- Typ: Literatura
- Marka: Grupa Foksal, WAB
Åsne Seierstad
Jeden z nas. Opowieść o Norwegii
MASAKRA NA WYSPIE UTOYA. WSTRZĄSAJĄCA OPOWIEŚĆ NIE TYLKO O BREIVIKU.
Przekład: Iwona Zimnicka;
Åsne Seierstad norweska reportażystka i dziennikarka podejmuje temat największego ataku terrorystycznego w jej kraju.
Kreśli portret sprawcy Andersa Breivika i jego ofiar.
Szuka odpowiedzi na pytania, które wszyscy sobie zadajemy.
Za największym atakiem w Norwegii w czasach pokoju nie stała obca grupa terrorystyczna, tylko młody człowiek z Oslo. Od 22 lipca 2011 roku Norwegia stara się zrozumieć, co kierowało zabójcą. Åsne Seierstad na podstawie materiałów źródłowych maluje portret człowieka, który przez wiele lat usiłował znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, a w końcu uderzył w nie w najbardziej brutalny sposób.
Jeden z nas… to również opowieść o jego ofiarach: dwóch siostrach, Irakijkach spod Oslo, które nie mogły się doczekać wyjazdu na letni obóz AUF, młodzieżówki Partii Pracy, organizowany na wyspie Utøya, i o grupce chłopaków z Troms na północy Norwegii. Nie wszyscy wrócili do domów.
Żadna z dotychczas wydanych na ten temat książek nie podjęła próby stworzenia tak wielkiego obrazu historycznego, prezentującego te wydarzenia, przedstawiającego zarówno zaatakowanych, jak i tego, który zaatakował. Napisana z wielkim szacunkiem dla ofiar z wyspy Utøya.
NRK, Kjell Lars Berge
Środowiska i szczegóły przedstawione są jak przez szkło powiększające. Napięcie w kolejnych częściach rośnie, wręcz zmuszając czytelnika do przeczytania tej obszernej i świetnie napisanej książki.
May Grethe Lerum, VG
Inne książki autorki wydane przez W.A.B.: Księgarz z Kabulu (2005), Dzieci Groznego (2009).
Åsne Seierstad (ur. w 1970) – dziennikarka, pisarka. W latach 1993–1997 była korespondentką w Rosji, Chinach, Kosowie i Afganistanie, relacjonowała też działania wojenne w Iraku. Opublikowała Med ryggen mot verden (2000), książkę o Serbii Miloševicia, bestsellerowego Księgarza z Kabulu, Hundre og én dag. En reportasjereise (2003) – reportaż o Iraku – oraz Dzieci Groznego (2007). W 1999 roku przyznano jej tytuł najlepszej norweskiej dziennikarki telewizyjnej, trzy lata później otrzymała nagrodę stowarzyszenia norweskich reporterów oraz nagrodę norweskich księgarzy. Dostała nagrodę honorową norweskiej fundacji Wolne Słowo (2001), prestiżowe wyróżnienia: Peer Gynt-prisen i Den store journalistprisen (2003), nagrodę księgarzy francuskich za Księgarza z Kabulu (2004). Dzieci Groznego znalazły się wśród nominowanych w 2010 do Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki. Przekłady Jednego z nas są przygotowywane (lub już zostały wydane) m.in. w Brazylii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA.
Zapraszamy do lektury!
Artykuły powiązane:
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.