Nagrody Teofrasta rozdane!

Nagrody Teofrasta rozdane!

Przegląd

Laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne, zostali: dr hab. Jan Cieciuch oraz dr hab. Piotr Francuz. Natomiast książka Jacka Walkiewicza została nagrodzona w plebiscycie czytelników.

Już po raz szósty „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród miało miejsce podczas gali, która odbyła się 16 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie oraz Czytelnicy i Przyjaciele „Charakterów”.

Przybyłych gości przywitali: dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz Bogdan Białek, redaktor naczelny magazynu „Charaktery”.

Głos zabrał również prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, która od początku patronuje Nagrodzie: – Psychologia staje się wiodącą siłą w naszym życiu. Z największą satysfakcją jestem na kolejnej gali wręczenia tej nagrody. Bardzo dużą wagę przykładam do rzetelnego uprawiania nauk psychologicznych. Darzę ogromnym szacunkiem „Charaktery” i z satysfakcją odbieram to, że to już kolejna edycja Nagrody Teofrasta.
Rangę Nagrody Teofrasta dobitnie podkreślają nazwiska dotychczasowych jej laureatów, wybitnych badaczy i psychologów polskich. Są to profesorowie: Maria Lewicka, Paweł Boski, Dariusz Doliński, Wiesław Łukaszewski, Piotr Oleś, Jan Strelau i  Bogdan Wojciszke – którzy przybyli na galę, by w krótkiej debacie zastanowić się, czy „charakter człowieka jest jego przeznaczeniem”, jak twierdził przed 25 wiekami Heraklit z Efezu.

A czyim przeznaczeniem są tegoroczne Nagrody Teofrasta? Wyłonienie najlepszych książek psychologicznych to nie lada zadanie, dlatego powierzono je całemu Konsylium Doktorów i Doktorów Habilitowanych – to szacowne grono pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia, którzy z szerokiego wachlarza zgłoszonych przez wydawców tytułów nominują laureatów. W tym roku w Konsylium zasiadali: dr Sylwia Bedyńska, dr hab. Michał Bilewicz, dr Wojciech Dragan, dr Ewa Gruszczyńska, dr hab. Mariola Łaguna, dr hab. Michał Harciarek, oraz dr Małgorzata Puchalska-Wasyl.

Do tegorocznej edycji Nagrody kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 53 książki. Nominacje Konsylium uzyskało sześć tytułów. W kategorii książek naukowych były to: Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu Piotra Francuza, Kształtowanie się systemu wartości od dzieciństwa do wczesnej dorosłości Jana Cieciucha oraz Polak w świecie finansów. O psychologicznych uwarunkowaniach  zachowań ekonomicznych Polaków Dominiki Maison. W kategorii publikacji popularnonaukowych nominowano do Nagrody: Z imieniem przez życie. Psychologiczne aspekty imion ludzkich Krystyny Doroszewicz, Psychologię mitów greckich Zenona Waldemara Dudka oraz Coaching na Wyspach Szczęśliwych Macieja Bennewicza.

W kategorii najlepszej książki naukowej przyznano dwie równorzędne Nagrody Teofrasta. Jedną zdobył prof. Piotr Francuz za Imagię – Patrzymy na obraz doznając przeżyć, wzruszając się – mówił malarz, reżyser, scenograf i twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik, który z uwagi na swoje zawodowe zobowiązania nie mógł przybyć osobiście, ale przesłał film z laudacją. – To w naszym mózgu dokonują się procesy, które wyzwalają te przeżycia. Tymi zjawiskami fascynuje się prof. Francuz, zmierzając do neurokognitywistycznej teorii obrazu. Jego książka potwierdza, że melanż sztuki z psychologią zbliża nas do tajemnicy procesu tworzenia i odbioru jej rezultatów.

Profesor Francuz odbierając nagrodę mówił: – Najpierw byłem bardzo zaskoczony, że moja książka została nominowana. Gdy zobaczyłem, że również książka Janka [prof. Jan Cieciuch – przyp. red.] jest nominowana to pomyślałem, że przyjadę tutaj jedynie bić mu brawo. Nawet nie powiedziałem mojej żonie, że jestem nominowany, aby nie robić jej przykrości. A teraz okazuje się, że mam dla niej fajny prezent.

Druga nagroda powędrowała do rąk Jana Cieciucha za Kształtowanie się systemu wartości od dzieciństwa do wczesnej dorosłości. – To analityczne, a zarazem nowatorskie nawiązanie do tradycyjnego, sięgającego starożytności, problemu swoistego napięcia pomiędzy rozumem a wolą w człowieku; napięcia niezmiernie ważnego w procesie kształtowania się osobowości, a dającego o sobie znać zwłaszcza w sferze emocjonalnej – mówił w laudacji filozof etyk, ks. prof. Adam Szostek. Warto dodać, że książka została wydana na zasadzie Creative Commons. Rezygnując z tantiem, autor udostępnił ją zainteresowanym, którzy nieodpłatnie mogą ściągnąć ją na swoje komputery czy urządzenia przenośne.

Profesor Cieciuch podziękował za nagrodę: – Bardzo dziękuję za to ogromne wyróżnienie. Książka ma jednego autora, ale do jej powstania przyczynia się wiele osób, zatem dziękuję również wszystkim moim współpracownikom.

W kategorii najlepszej książki popularnonaukowej Nagrody Teofrasta w tym roku nie przyznano. Członkowie Konsylium albo wstrzymali się od głosu, nie znajdując wśród książek popularnonaukowych pozycji, która ich zdaniem, zasługiwałaby na nagrodę, albo wskazywali różne książki.

Podczas gali ogłoszono również laureata w kategorii najpopularniejsza książka psychologiczna. Głosami czytelników nagrodzona została Pełna MOC możliwości Jacka Walkiewicza. Pisali czytelnicy: „Ta książka zmieniła moje życie i sprawiła, że jestem lepszym człowiekiem”, „Dzięki niej odnalazłem siebie”, „Pierwszy poradnik psychologiczny, który naprawdę zmotywował mnie do działania”, „Od niej wszystko się zaczęło… zmieniłam pracę, podjęłam ważne decyzje życiowe, uwierzyłam w siebie”, „Kiedy trafiłam na tę książkę, byłam w takim momencie swojego życia, że mogłam albo się załamać, położyć, leżeć i już nie wstać, albo dostać kopa w tyłek i zacząć działać. I ta książka była właśnie takim kopniakiem”. Wśród osób biorących udział w plebiscycie na najpopularniejszą książkę psychologiczną roku rozlosowaliśmy atrakcyjne nagrody: dwa podwójne zaproszenia na pobyt w ośrodku „Panorama Morska” nad Bałtykiem, roczne prenumeraty „Charakterów” oraz książki Wydawnictwa Charaktery.

Jacek Walkiewicz odbierają nagrodę powiedział: – Mam 53 lata i to, co mnie fascynuje to fakt, że czasem jedno zdanie może zmienić całe życie. Bardzo wielu młodych ludzi pisze do mnie maile zaczynające się od pytania „Jak… jak coś zmienić w swoim życiu?” Napisałem więc książkę o tym, jak ja coś zmieniłem w swoim życiu. Dla mnie fascynujące jest to, że życie jest tajemnicą i ludzie również są tajemnicą.

Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ jednego z najwybitniejszych wokalistów polskich Jorgosa Skoliasa i braci Oleś, którzy uraczyli obecnych muzyką sefardyjskich Żydów. „Poranne śniadanie zostawiam sobie na wieczór, bo o tej porze przyjdzie do mnie miłość i nie powinienem być wtedy głodny” – śpiewał Jorgos. Wieczorną galę Teofrasta przenikała miłość… do dobrej książki psychologicznej.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.