Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki

Bieżące i nformacje dla członków Polskiej Izby Książki

Przegląd

Newsletter PIK 18.2014

 

1. Odbyło się V Forum PIK

30 września odbyło się V Forum PIK poświęcone problemowi wojen rabatowych na rynku książki.

Na początku spotkania Jacek Włodarczyk (Book Marketing Research) oraz Paweł Waszczyk (Biblioteka Analiz) wprowadzili licznie zebranych gości w historię i skutki wojen rabatowych (obie prezentacje do pobrania na naszej stronie internetowej). W czasie rozpoczętej następnie dyskusji panowało nastawienie na dialog i namysł nad możliwymi rozwiązaniami przedstawionego problemu. Większość mówców pokładała duże nadzieje we wprowadzeniu Ustawy o jednolitej cenie książki.

Szczególne podziękowania kierujemy do prelegentów, panelistów oraz prowadzących spotkanie, którzy pomogli lepiej zrozumieć złożoność wojen rabatowych oraz umożliwili zapoznanie się z punktami widzenia przedstawicieli czterech segmentów rynku książki.

W panelu zasiedli: Jan Lus (księgarz), Maciej Makowski (Prószyński Media), Olaf Szymanowski (Empik), Łucjan Wypych (Hurtownia Super Siódemka). Spotkanie poprowadzili Włodzimierz Albin, prezes PIK, oraz Sonia Draga, przewodnicząca Sekcji Wydawców Beletrystycznych PIK.

Obszerna relacja ze spotkania niebawem na łamach Biblioteki Analiz, a już teraz na stronie Wirtualnego Wydawcy (tutaj).

2. Zwycięzcy konkursu „Moja ulubiona księgarnia”

Serdecznie zapraszamy na ogłoszenie wyników konkursu „Moja ulubiona księgarnia”, które będzie mieć miejsce 24 października o godz. 13:00 na spotkaniu „Przyszłość zawodów związanych z książką” podczas Targów Książki w Krakowie, w sali Budapeszt B. Zaproszenie oraz program spotkania w załączeniu.

Konkurs zorganizowany został z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dzięki dofinansowaniu ministerstwa kultury. Zainteresowanie, jakim się cieszył, dowodzi istnienia wielu polskich księgarń, które podbijają serca odwiedzających ich osób. Jury złożone z ekspertów rynku wydawniczego i księgarskiego dość jednomyślnie wyłoniło trzy zwycięskie prace, które zaprezentujemy w Krakowie. Zapraszamy!

3. Spotkania PIK na Targach Książki w Krakowie! Stoisko nr D2

Zanim skierujecie swoje kroki do sal konferencyjnych, zapraszamy w pierwszej kolejności na nasze stoisko numer D2, na którym 23 października o godz. 10:30 kierownictwo PIK podczas Happy Hour podejmie lekkim drugim śniadaniem z prosecco tych z Państwa, którzy chcieliby osobiście porozmawiać o wyzwaniach i problemach branży. W szczególności zapraszamy firmy, które nie są jeszcze zrzeszone w PIK – chętnie przybliżymy naszą działalność i prowadzone projekty.

Drugiego dnia Targów, 24 października o godz. 11:00 zacznie się nasze spotkanie w sali Lwów 2, pt. „Polak i Czech – jak czytają dwa bratanki? Prezentacja danych i dyskusja o czytelnictwie i rynku książki w Czechach i w Polsce – prof. Jiří Trávníček, Łukasz Gołębiewski”, które organizujemy razem z Czeskimi Wydawcami. Program spotkania opublikujemy jeszcze w tym tygodniu.

Tego samego dnia, o godz. 13:00, zapraszamy do sali Budapeszt 2, gdzie wspólnie z Komitetem Obchodów Jubileuszu „650 lat w służbie książki” podejmiemy temat „Przyszłość zawodów związanych z książką”. Jednym z ważnych elementów spotkania będzie ogłoszenie wyników konkursu „Moja ulubiona księgarnia”, który zorganizowaliśmy w tym roku z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 4. Dyskusja wokół Planu wdrożenia otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce

W ostatnim newsletterze PIK wspominaliśmy o odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od wydawnictwa naukowego De Gruyter Open w odniesieniu do opublikowanego stanowiska PIK wobec projektu MNiSW Otwartego Dostępu do treści naukowych. Komentarz do tej odpowiedzi przesłało nam Wydawnictwo Akademickie Dialog. Obie wypowiedzi dostępne są tutaj.

 

5. TISP – Kolejne seminarium za nami

30 września w Brukseli odbyła się konferencja NEM SUMMIT (New European Media). W ramach projektu TISP w spotkaniach uczestniczyła Pani Marta Wesołowska z Wydawnictwa LektorKlett, która miała możliwość wysłuchania referatów nt. technologii, rynku i trendów w biznesie, a także wzięcia udziału w NEM Creativity Workshops, na których przedstawione zostały wiodące technologie w mediach.

Relacja z seminarium w przygotowaniu.

6. Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2015 rok

Ministerstwo kultury ogłosiło swoje programy na rok 2015. Lista dostępna na stronie ministerstwa nie jest ostateczna, dlatego zachęcamy do sprawdzania jej aktualizacji w najbliższych dniach. Więcej tutaj.

7. Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych wręcza nagrody!

Polska Sekcja IBBY zaprasza 14 października 2014 o godzinie 17:00 do Sali Konferencyjnej Biblioteki Głównej m. st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, na uroczystość wręczania nagród wybitnym twórcom książek dla dzieci. Wręczone zostaną: Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medale Polskiej Sekcji IBBY – Marii Uszackiej w dziedzinie ilustracji, a także Małgorzacie Strzałkowskiej w dziedzinie literatury. Osoby zasłużone dla książki dziecięcej otrzymają Dyplomy Członków Honorowych.

 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.