Wrześniowe premiery w Świecie komiksu

Wrześniowe premiery w Świecie komiksu

Przegląd


 
Strażnicy
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: Dave GibbonsISBN: 978-83-281-0263-7
Cena: 89,99 PLN

Wielowątkowa opowieść rozgrywająca się w alternatywnej Ameryce w latach 80. XX wieku, pokazująca świat na skraju wojny atomowej. Strażnicy stali się przełomem w opowiadaniu historii superbohaterskich, wyznaczając nowy kierunek amerykańskiej popkultury.

Dzieło Moore’a otrzymało liczne nagrody branży komiksowej. Magazyn Time umieścił je, jako jedyny komiks, na liście stu najważniejszych powieści w historii. Doczekało się adaptacji filmowej (Watchmen, 2009), a także kontynuacji w serii Strażnicy – Początek.

Alan Moore jest jednym z najbardziej uznanych scenarzystów komiksowych. Poza Strażnikami stworzył tak znane dzieła, jak Liga Niezwykłych Dżentelmenów, Saga o Potworze z Bagien czy V jak Vendetta. Dave Gibbons, brytyjski pisarz i rysownik komiksowy, pracował m.in. nad seriami: Judge Dredd, Superman.

Batman. Powrót Mrocznego Rycerza
Scenariusz: Frank Miller
Rysunki: Frank Miller, Klaus Janson, Lynn Varley

ISBN: 978-83-237-4787-1
Cena: 89,99 PLN

Gotham City stacza się w otchłań bezprawia, ale pomoc nie nadchodzi. Czy współczesny człowiek wart jest tego, aby superbohater ryzykował dla niego życie? Jeden z najważniejszych komiksów o Batmanie.

Frank Miller Powrotem Mrocznego Rycerza nie tylko przełamał dotychczasowy schemat opowieści o ikonie amerykańskiej popkultury, ale także wprowadził do komiksu nowe sposoby narracji.
Autorskie dokonania Millera, takie jak opowieść o Mieście Grzechu Sin City, czy nawiązujący do heroicznej obrony wąwozu Termopile album 300, zostały przeniesione na duży ekran i odniosły ogromny sukces komercyjny.

V jak Vendetta
Scenariusz: Alan Moore
Rysunki: David Lloyd

ISBN: 978-83-281-0263-7
Cena: 89,99 PLN

Dystopijna opowieść o walce jednostki z opresyjnym, zniewalającym systemem. Londyn, rok 1997. Tajemniczy anarchista o pseudonimie „V” walczy z dyktatorskim rządem, kolejno eliminując jego członków.

Główny bohater komiksu Moore`a i Lloyd`a nawiązuje do postaci Guy`a Fawkesa, jednego ze spiskowców planujących zamach na brytyjskiego króla Jakuba I. Maska z twarzą Fawkesa stała się w ostatnich latach jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli popkultury; najpierw za sprawą filmu (V jak Vendetta, 2006), później w związku z wykorzystaniem jej przez globalną grupę aktywistów internetowych „Anonymous”, sprzeciwiającą się ograniczaniu swobód obywatelskich.

Fins de siècle
Polowanie, Falangi czarnego porządku

Scenariusz: Pierre Christin
Rysunki: Enki Bilal

ISBN: 978-83-281-0266-8
Cena: 99,99 PLN

Dwie historie o sile nienawiści. Polowanie to wizja dziejów komunizmu przedstawiona we wspomnieniach aparatczyków z państw Układu Warszawskiego. Falangi czarnego porządku ukazują wyznawców dwóch zbrodniczych ideologii, którzy czterdzieści lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii nie potrafią przestać zabijać.

Komiks z gatunku political fiction, w którym atmosferę strachu i zwątpienia wspaniale oddają charakterystyczne rysunki Bilala.

Enki Bilal to jeden z najsłynniejszych artystów europejskich. Twórca komiksów, rysownik, scenarzysta, reżyser filmowy. Do najbardziej znanych cykli komiksowych, które stworzył, należą: Tetralogia potwora oraz Trylogia Nikopola, sfilmowana w 2004 r. (Immortal – Kobieta pułapka).

Kategorie: Fantastyka, Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.