"Wróg", film na podstawie powieści J. Saramago "Podwojenie" od 15 sierpnia w kinach!

"Wróg", film na podstawie powieści J. Saramago "Podwojenie" od 15 sierpnia w kinach!
15 sierpnia będzie mieć miejsce premiera filmu Wróg. Obraz ten został oparty na powieści Jose Saramago Podwojenie. Reżyserem filmu jest Denis Villeneuve a w roli głównej występuje Jake Gyllenhaal.

Pewien mężczyzna, rozwodnik i nauczyciel historii, jest znudzony życiem. Sam o sobie mówi, że cierpi na depresję, że nauczanie to dla niego marsz w miejscu, że nie pamięta, dlaczego się ożenił, i że woli nie pamiętać, dlaczego się rozwiódł. Pewnej bezsennej nocy rozpoznaje siebie w jednym z aktorów grających w oglądanym właśnie filmie. Jego depresja pogłębia się, a życie zaczyna się toczyć podwójnym torem. Dzieją się coraz dziwniejsze, coraz bardziej zaskakujące rzeczy, szara jeszcze niedawno egzystencja dostarcza nauczycielowi nadmiaru wrażeń.

José Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla i najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski, sławę zdobył dopiero w sześćdziesiątym roku życia swoją trzecią powieścią, Baltazar i Blimunda. Książka otrzymała prestiżową nagrodę portugalskiego Pen Clubu oraz Nagrodę Literacką Miasta Lizbona.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się dotychczas: wspomniany Baltazar i Blimunda, Wszystkie imiona, Rok śmierci Ricarda Reisa, Kamienna tratwa, Historia oblężenia Lizbony, Miasto ślepców (powieść zekranizowana w 2008 roku przez Fernanda Meirellesa z Julianne Moore i Gaelem Garcią Bernalem w rolach głównych), Miasto białych kart, Ewangelia według Jezusa Chrystusa, O malarstwie i kaligrafii, Kain oraz Podróż słonia.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.