Wydawnictwo UJ poleca książkę "Nowy Jork Neurotyczna stolica świata"

Wydawnictwo UJ poleca książkę "Nowy Jork Neurotyczna stolica świata"
Verena Lueken
Nowy Jork
Neurotyczna stolica świata

Jeśli myślicie, że w Nowym Jorku poczujecie się jak w domu, to czeka was zawód. Jeśli przybywacie do miasta, aby oddawać się swoim marzeniom, to się tu nie odnajdziecie. Znaleźć się tutaj – oto marzenie. Będąc już na miejscu, trzeba zachowywać czujność. Nowy Jork jest stolicą świata, bo każdemu obiecuje, że znajdzie tutaj to, czego szuka.

VerenaLueken ukazuje miasto, w którym świat znajduje się tuż za progiem, a nieodłącznym elementem codzienności są rzeczy, których nikt się nie spodziewa. Do teatru można tu pójść w szortach i kapciach, a mimo to obowiązujące tutaj zasady ubierania się są jeszcze bardziej konserwatywne niż gdziekolwiek indziej. Stara się zgłębić zamiłowanie nowojorczyków do wszystkiego, co się wiąże z numerami. Ich ambicję, żeby ze swojego miasta uczynić zieloną metropolię, z nadziemnymi parkami i strefami wyłączonymi z ruchu samochodowego, znajdującymi się w samym środku Manhattanu. Ich asertywność, którą wykazują się już podczas wsiadania do wagonów metra. Ich energię, dzięki której z każdego kryzysu wychodzą jeszcze silniejsi. I ich przekonanie, że do ich miasta należy przyszłość.

Lueken wydobywa intymny związek mieszkańców z Nowym Jorkiem, drobne detale, w których wyraża się ich miłość do tego wcale przecież nie przyjaznego miasta….
Joanna Gajek, Xiegarnia.pl
Autorka umiejętnie łączy prywatne obserwacje z przywoływaniem faktów i odwoływaniem się do historii. Interesujący jest sposób narracji, który choć koncentruje się na mieście, tak naprawdę staje się świadectwem niebanalności ludzi w nim mieszkających.
Bernadetta Darska, Blog krytycznoliteracki –  A to książka właśnie!

Więcej informacji o książce na www.wuj.pl
 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.