"Grypsy" wyróżnione

"Grypsy" wyróżnione
Z przyjemnością informujemy, że książka „Grypsy z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego” w opracowaniu Ireny Paczyńskiej otrzymała NAGRODĘ HISTORYCZNĄ POLITYKI 2014 w kategorii wydawnictw źródłowych.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 13. maja w siedzibie Polityki w Warszawie

Z uzasadnienia prof. Jerzego Holzera „To bardzo niezwykłe wydawnictwo źródłowe. Opracowanie materiałów jest znakomite, częściowo we wstępie, a w jeszcze większej mierze w pieczołowicie sporządzonych przypisach, wyjaśniających wszystko, co dawało się wyjaśnić.

Autorzy grypsów mieli bardzo różne biografie. Cyrankiewicz był w latach 30. czołowym działaczem młodej generacji w PPS i od 1939 r. przewodził socjalistycznej konspiracji w Krakowie. Kłodziński był przed wojną studentem medycyny, a w pierwszych latach wojny działał w organizacjach opiekuńczych, szczególnie zajmujących się więźniami. O późniejszych losach Cyrankiewicza nie trzeba pisać, bo są powszechnie znane. Kłodziński został lekarzem i działaczem społecznym. Współpracował ze swoim szwagrem, znakomitym badaczem konsekwencji przeżyć obozowych w psychice więźniów, prof. Antonim Kępińskim.
Grypsy zawierają wiele informacji o poszczególnych wydarzeniach, o składzie narodowościowym i liczbie więźniów, o metodach wyniszczania ludzi przez gazowanie, zabijanie zastrzykami fenolu, rozstrzeliwanie, eksperymenty medyczne, ciężkie warunki pracy i egzystencji. Obejmują okres od września 1942 r. do stycznia 1945 r. Jest to też zbiór informacji o tajnych działaniach więźniów oświęcimskich oraz sposobach utrzymywania przez nich łączności z polskim podziemiem poza obozem”.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2091,strona,Grypsy_z_Konzentrationslager_Auschwitz,katid,31.html

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.