Ponad 1300 klas ze szkół podstawowych i gimnazjów, czyli prawie 30 000 uczniów, zgłosiło swój udział w grze „Między nami czytelnikami”, którą zorganizowało Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Uczniowie podali w sumie aż 700 tytułów swoich ulubionych książek! W rankingu najchętniej czytanych zwyciężyły „Opowieści z Narnii” i seria o Harrym Potterze.
Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą.
Zabawa zastała podzielona na kilka punktowanych etapów. Na początek organizatorzy zwrócili się do uczniów klas IV-VI i I-III gimnazjum z pytaniem „Co czytacie?”.
Klasy biorące udział w grze miały za zadanie przesłać listę 10 ulubionych i najchętniej czytanych tytułów. W sumie do gry zgłoszonych zostało aż 700 tytułów książek! Klasowe rankingi zostały zebrane i przeliczone, a wymienionym przez uczniom książkom przyznano punkty (10 punktów za pierwsze miejsce, 1 punkt za miejsce 10.). Na koniec pogrupowano wyniki według województw, z których pochodziły, i tak powstał Wielki atlas czytelnictwa (dostępny na stronie www.czytamy.gwo.pl).
„Opowieści z Narnii” i „Harry Potter”
Okazało się, że pierwsza dziesiątka książek najpopularniejszych wśród dzieci jest w całej Polsce dość podobna, tytuły zamieniają się tylko miejscami.
Aż w 9 województwach na pierwszym miejscu w rankingu pojawiły się „Opowieści z Narnii” Clive’a Staplesa Lewisa, w 6 województwach zwyciężył „Harry Potter” J. K. Rowling (punktowano dowolny tytuł, bez wyróżniania konkretnego tomu) i tylko w województwie lubuskim na pierwszym miejscu znalazł się „Władca pierścieni” Tolkiena. Co ciekawe – w lubuskiem, jako jedynym województwie, „Opowieści z Narnii” nie zmieściły się w pierwszej dziesiątce najchętniej czytanych książek.
Wśród najpopularniejszych książek jest sporo klasyki, w której zaczytywali się rodzice, a czasem i dziadkowie dzisiejszych uczniów: „Dzieci z Bullerbyn”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Szatan z siódmej klasy”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, powieści Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego i Zbigniewa Nienackiego (seria o przygodach „Pana Samochodzika”), ale są też książki nowsze, bardziej współczesne (np. „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya czy też seria książek Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo”).
Wśród 700 tytułów zgłoszonych do gry, które znalazły się poza pierwszą dziesiątką, są również takie literackie arcydzieła, jak „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda, „Władca much” Williama Goldinga czy „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella, co dobrze świadczy o guście literackim młodego pokolenia czytelników.
Kolejne etapy zabawy
W drugim etapie gry „Między nami czytelnikami” uczestnicy musieli stworzyć plakat promujący film, w którym grają wspólnie wybrani bohaterowie książek zajmujących 8, 9 i 10 miejsce w rankingu danego województwa. Na pierwszych miejscach w rankingach we wszystkich województwach były podobne książki, organizatorzy chcieli więc zachęcić dzieci do sięgnięcia po mniej popularne tytuły.
Czego będą dotyczyły kolejne zadania? To musi pozostać na razie tajemnicą. Finał czytelniczej zabawy odbędzie się w maju. Wówczas każdy uczeń i opiekun drużyny, która zdobędzie we wszystkich zadaniach największą liczbę punktów, otrzyma w nagrodę czytnik e-booków.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.