"1453. Upadek Konstantynopola" Rogera Crowleya trafia na rynek
Ponad tysiąc lat Konstantynopol stanowił centrum zachodniego świata, a zarazem strefę buforową między chrześcijaństwem a islamem. Jednak gdy wiosną 1453 roku pod murami stolicy cesarstwa bizantyjskiego, spadkobiercy imperium rzymskiego, stanął sułtan Mehmed II na czele ogromnej, zdyscyplinowanej armii tureckiej – cesarz Konstantyn XI Paleolog zdołał zebrać zaledwie osiem tysięcy chrześcijan do obrony miasta. Po siedmiu tygodniach ataków Konstantynopol upadł, i to nie tylko za sprawą zniszczeń dokonanych przez monstrualne działo „Bazylikę”, lecz także na skutek ludzkich uprzedzeń, przesądów i intryg. Tak zapisana została ostatnia karta historii średniowiecza.
Crowley przedstawia też zmagania dwóch bohaterów tego dramatu: śniącego o potędze islamu władcy imperium osmańskiego oraz ostatniego cesarza Bizancjum, do końca zagrzewającego obrońców do walki. To żywa, barwna opowieść o odwadze i okrucieństwie, technologicznej pomysłowości, umiejętnie łącząca dawne konflikty na Bliskim Wschodzie z sytuacją współczesnego świata.
„Fascynującą relację Crowleya (…) czyta się jak powieść. Postaci bohaterów (…) wiernie odtworzone na podstawie materiałów źródłowych, ożywają na stronach tej książki. „Los Angeles Times”
„Napisana z pasją (…) pozwala zrozumieć odwieczną wrogość między islamem i chrześcijaństwem”. „Kirkus Reviews”
Roger Crowley urodził się w 1951 r. w rodzinie o morskich tradycjach. Dzieciństwo spędził na Malcie. Studiował literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge, uczył języka angielskiego w Stambule. Wiele podróżował po krajach śródziemnomorskich, stale poszerzając wiedzę o historii i kulturze tych ziem Jest także autorem Morskich imperiów (REBIS 2012) oraz historii Wenecji City of Fortune. www.rogercrowley.co.uk
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Artykuły powiązane
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.