Zysk i S-ka Wydawnictwo poleca "Umysł zamknięty"

Zysk i S-ka Wydawnictwo poleca "Umysł zamknięty"
Zysk i S-ka Wydawnictwo poleca:

Umysł zamknięty.
O tym, jak amerykańskie szkolnictwo wyższe zawiodło demokrację i zubożyło dusze dzisiejszych studentów
Allan Bloom

 

Umysł zamknięty Pełne rozmachu rozważania Allana Blooma dowodzą, że współczesny kryzys polityczny i społeczny jest w istocie kryzysem intelektualnym.

Uniwersytet – trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten prestiż, prześwietla jego miraże: narcyzm, nihilizm, paraliżujący relatywizm, jałową „kreatywność”. Czy stawia Amerykę przed sądem? Kocha ten kraj, lecz lęka się o jego przyszłość. Czy stawia przed sądem młodzież? Kocha ją z rzadko spotykaną wielkodusznością i zrozumieniem, lecz jego niepokój wzrasta, gdyż w ciągu minionych dziesięcioleci – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie – rozpowszechnił się styl edukacji oraz sposób na życie, które coraz bardziej uniemożliwiają młodzieży szlachetne, inteligentne i rozumne podjęcie wielkich wyzwań życia ludzkiego, takich jak miłość, rodzina, poszukiwanie prawdy.

„Przewiduję, że książka Allana Blooma spotka się z gwałtownymi atakami. Zresztą zasługuje na to, ponieważ taki jest los wszystkich ważnych książek. Umysł zamknięty to fascynująca, ostra i pełna pasji diagnoza przemian kulturowych, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach w obrębie cywilizacji, szczególnie w dziedzinie polityki i moralności. Wielu czytelników tej książki będzie oburzonych, ale nikogo nie pozostawi ona obojętnym”.

Leszek Kołakowski

 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.