Wizja współczesnej gospodarki w nowej "Ekonomii" Samuelsona i Nordhausa

Wizja współczesnej gospodarki w nowej "Ekonomii" Samuelsona i Nordhausa
W tym tygodniu nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazała się zupełnie nowa, zmieniona i zaktualizowana edycja podręcznika EKONOMIA autorstwa noblisty Paula Samuelsona i Williama Nordhausa. To najsłynniejszy podręcznik w dziejach ekonomii. Po raz pierwszy w Polsce wszystkie części tego klasycznego opracowania pomieszczono w jednym tomie. Stwarza to okazję do łatwiejszego całościowego zapoznania się z przebogatym i obszernym materiałem. Takie ujęcie zgodne jest również z intencją autorów, którzy wskazując na złożoność współczesnych mechanizmów gospodarczych, znacząco zmienili wcześniejszą konstrukcję podręcznika, niekiedy łącząc, a kiedy indziej rozbudowując lub dzieląc poszczególne zagadnienia.

Polskie wydanie EKONOMII odwzorowuje wygląd oryginalnej edycji przygotowanej z myślą o studentach na całym świecie. Wszystkie wykorzystane w nim dane zostały uaktualnione zgodnie z najnowszą wiedzą ekonomiczną.

Niniejsza gruntownie zmieniona edycja ukazuje nowe spojrzenie na całą teorię ekonomii w kontekście zmian zachodzących nieustannie, szczególnie w ostatnich latach, w światowym systemie gospodarczym. Już zamieszczona na wstępie „Proklamacja centrystów” zwiastuje nowe ujęcie wielu omawianych zagadnień i ukierunkowanie na rzeczywiste mechanizmy regulujące obecne życie gospodarcze i polityczne. Ponadto w treści uwzględniono mnóstwo bardzo aktualnych problemów, z jakimi boryka się ekonomia w skali mikro, jak i makro, czy to gdy chodzi o rynki lokalne, czy też światowe.

Nowa edycja EKONOMII uwzględnia m.in. takie elementy jak:
– rozchwianie rynków finansowych i jego wpływ na teorię cykli koniunkturalnych,
– polityka publiczna skierowana przeciwko praktykom monopolistycznym,
– globalizacja gospodarki oraz rynków finansowych,
– powiązania między handlem międzynarodowym a gospodarkami narodowymi,
– istnienie globalnych dóbr publicznych,
– rola ekonomii w rozwiązywaniu problemów ochrony środowiska,
– zjawisko niewspółmiernego wzrostu wynagrodzeń kadr zarządzających,
– koszty wojen prowadzonych poza granicami państw.

Szczególnie wnikliwej analizie poddano mechanizm wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowanie gospodarki rynkowej. W ich kontekście prześledzono najważniejsze koncepcje, jakie obecnie wyznaczają kierunki rozwoju ekonomicznego.

EKONOMIA Samuelsona i Nordhausa jest podręcznikiem akademickim na najwyższym światowym poziomie. Swoją popularność zawdzięcza sposobowi ujęcia i prezentacji tych wszystkich problemów w sferze gospodarowania, z którymi styka się współczesny człowiek. To także lektura godna uwagi nie tylko studentów i nauczycieli akademickich, ale również wszystkich, którzy aspirują do dumnego miana homo oeconomicus.

prof. dr hab. Wacław Jarmołowicz,
prof. zw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Paul Samuelson uczynił więcej dla analizy naukowej w teorii ekonomii niż którykolwiek inny współczesny ekonomista.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk

PAUL ANTHONY SAMUELSON (1915–2009), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Profesor i twórca Wydziału Ekonomii w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Pracował jako doradca prezydenta J.F. Kennedy’ego oraz konsultant wielu instytucji państwowych i organizacji non profit. Zyskał sławę także jako autor znakomitych podręczników. Niniejsze wydanie EKONOMII stanowi najnowszą i najbardziej aktualną edycję jego opus magnum.

WILLIAM DAWBNEY NORDHAUS (ur. 1941), profesor ekonomii na Yale University w Connecticut. W latach 1986–1988 pełnił funkcję jej rektora. Był członkiem Rady Ekonomicznej prezydenta Jimmy`ego Cartera, a także doradcą w wielu instytucjach państwowych. Obecnie wykłada podstawy ekonomii na Yale University. Mieszka w New Haven.

Kategorie: Biznes i Ekonomia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.