1. Uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków PIK
Na dzień przed Warszawskimi Targami Książki, 09 maja, odbyło się Zwyczajne Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie (ZWZ) Członków PIK. Podsumowano działania roku 2011 i udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi. Merytoryczno-finansowy raport z działań biura i Rady w okresie listopad 2011 – maj 2012 potwierdził słuszność decyzji podjętych na NWZ w listopadzie 2011r. Raport został przyjęty przez zgromadzonych członków z uznaniem.
Omówiono szczegółowo przedstawione cele i zadania PIK na rok 2012. Priorytetowe zadania to aktywny udział w legislacyjnych pracach rządu dotyczących prawa autorskiego i praw pokrewnych jak i w projektach rządowych w obszarze edukacji i kultury. Wyzwaniem będzie dalsze umocnienie pozycji PIK m.in. poprzez zdobycie większej ilości członków, zbudowanie silnej struktury Izby opartej na tematycznych sekcjach. Uchwalony budżet na ten rok odpowiada tym celom i jest zrównoważony. ( www.pik.org.pl Strefa dla członków/budżety PIK ).
ZWZ potwierdziło konieczność zaangażowania PIK w branżowych organizacjach międzynarodowych i Unii Europejskiej oraz znalezienia środków na działalność byłego Prezesa PIK jako Przewodniczącego Federacji Wydawców Europejskich.
Najważniejszym punktem ZWZ były wybory Prezesa i Rady PIK. Włodzimierz Albin, Prezes Zarządu Wydawnictwa Wolters Kluwer, został wybrany zdecydowaną większością głosów (89%) na Prezesa Rady PIK. Obecna Rada liczy – zgodnie z nowym statutem Izby – dwanaścioro członków , po czterech z każdej Kurii (http://pik.org.pl/pl,Sklad_Rady_PIK.html).
W. Albin wygłosił exposè: członkiem rady był już w latach 90-tych. Decyzja o kandydowaniu podyktowana jest przekonaniem, że trzeba budować izbę jako profesjonalne biuro, które koordynuje prowadzone projekty, oferuje pomoc prawną, śledzi planowane i realizowane zmiany w prawie, informuje o tym radę i swoich członków. Działanie izby trzeba ograniczyć do kilku istotnych rzeczy dla członków. Biuro ma zapewnić koszyk usług: 1)prawnych, 2)pakiet informacyjny (trzeba zrobić bilans, jaka jest siła ruchu wydawniczego w Polsce, ile osób zatrudnia, ile płaci podatków), 3) pakiet doradczy – musimy mieć kontakt ze wszystkimi organami państwowymi, 4) nauczyć wydawców, jak funkcjonować w nowym świecie.
Na nowe działania potrzebna jest większa kwota środków finansowych niż obecnie przewidywane 582 tys. zł, zwłaszcza w momencie tak ostrych sporów o kształt prawa autorskiego, które musimy bronić.
W. Albin podziękował za dobrą współpracę z Radą i dobre działanie biura w ostatnich miesiącach.
24 maja odbędzie się posiedzenie Rady PIK, na którym ukonstytuuje się nowa Rada, nastąpi wybór dwóch wiceprezesów i podjęte będą bieżące ustalenia i decyzje. Serdecznie żegnani będą ustępująca Prezeska, G. Szarszewska, oraz dwoje członków Rady: Aldona Zawadzka i A. Janicki.
2. PIK na Warszawskich Targach Książki
Dużym sukcesem na WTK były trzy tematyczne spotkania współorganizowanie przez PIK:
– Panel opracowany wraz z Izbą Wydawców Prasy „Własność intelektualna w dobie Internetu” z udziałem autorytetów i znawców tematu reprezentujących różne opcje na temat panelu. Znakomite prezentacje, merytoryczna dyskusja i …. poczucie niedosytu – dwie godziny minęły zbyt szybko.
– Prezentacja Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Polska Książka” na temat projektów w różnych krajach Unii Europejskiej odnośnie digitalizacji i rozpowszechniania dzieł nie będących już w obiegu handlowym. Dzięki przejrzystemu wykładowi uczestnicy spotkania mogli usystematyzować i pogłębić swoją wiedzę. Liczne pytania wskazywały na zainteresowanie i potrzebę dalszych spotkań.
– Swoimi doświadczeniami z digitalizacją książek i e-handlem podzielił się Markus Klose, członek Zarządu i ekspert ds. marketingu i sprzedaży Wydawnictwa Hoffmann und Campe (Niemcy). I to spotkanie, zorganizowane przez Frankfurckie Targi Książki we współpracy z PIK wniosło ważny wkład w bieżącą dyskusję na temat przyszłości naszej branży. Liczni uczestnicy, wiele pytań, długie rozmowy kuluarowe.
3. Wykluczenia z członkostwa w PIK
Ze względu na uporczywe niepłacenie składek Rada PIK wykluczyła czterech członków: TAiWPN Universitas, Księgarnia Litera, Wydawnictwo E. Jarmołkiewicz oraz Desa Unicum Sp. z o.o. Wykluczonym przysługuje prawo odwołania się od uchwały Rady.
GSz
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.