Niedziela z jazzem

Niedziela z jazzem
Niedziela z jazzem

29 stycznia o godz. 16:00 w kawiarni Teatralna w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się prezentacja książki Stanisława Danielewicza „Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010”. Dodatkową atrakcją będzie koncert jazzowy. Tego popołudnia wystąpi Alicja Kubica (autorka wielu zdjęć, które znalazły się w „Jazzowisku Trójmiasta…” i zostaną również pokazane w kawiarni Teatralna). Na fortepianie będzie jej akompaniował autor tej książki – Stanisław Danielewicz. Pojawią się także inni muzycy z kart prezentowanej publikacji. 

Wstęp wolny

„Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010” to niewątpliwie cenna publikacja na polskim rynku wydawniczym. Żaden pisarz nie stworzył dotąd książki, która obszernie opisywałaby środowisko jazzowe Gdyni, Gdańska i Sopotu.

Chociaż publikacja ta jest efektem wieloletnich badań, to jednak błyskotliwy sposób przekazu odbiega od typowych opracowań naukowych i monotonnych studiów specjalistycznych. To nie jest tylko chronologiczna opowieść o uczestnikach Jazzowiska, ale swego rodzaju niezwykła tkanina. Autor splótł ją misternie z faktów historycznych oraz prasowych recenzji płyt, wywiadów z muzykami, sprawozdań z koncertów w klubach i podczas festiwali.

Bogactwo i różnorodność przywoływanych materiałów źródłowych pozwalają czytelnikowi zaoszczędzić czasu na wertowanie ogromnej liczby gazet zarówno muzycznych, jak i lokalnych w poszukiwaniu wiadomości o trójmiejskim jazzie od 1945 roku do 2010 roku. Ogromnym atutem książki są zdjęcia m.in. uczestników Jazzowiska, artykułów przywoływanych w tekście, a nawet programów i afiszy koncertowych. Rozbudowany spis treści oraz indeks nazwisk umożliwiają szybkie odnalezienie potrzebnych informacji. 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.