Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego

Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego
  • Francuska sieć sklepów Fnac zanotowała bardzo słabe wyniki w ostatnich 6 miesiącach 2011 roku. Firma skarży się na skutki kryzysu i spadek wydatków gospodarstw domowych. Według zarządzających doprowadziło to do 3,2% spadku obrotów na poziomie Grupy oraz 5,4% spadku sprzedaży w sklepach Fnac. W związku z tym spółka spodziewa się aż 50% spadku zysku operacyjnego za 2011 rok. Fnac poinformował również o wdrożeniu programu oszczędnościowego, który ma pozwolić firmie zmniejszyć koszty działalności aż o 80 mln euro do końca 2015 roku.
  • Brytyjskie wydawnictwo Peter McGee zamierza sprzedawać w niemieckich kioskach fragmenty „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. W sumie mają ukazać się trzy 15-stronicowe zeszyty w nakładzie aż 100 tys. egz. Pierwszy trafi do sprzedaży 26 stycznia. Pomysł już wzbudził wiele dyskusji i kontrowersji.
  • Według danych Census Bureau sprzedaż w amerykańskich księgarniach spadła w listopadzie 2011 r. o 8,6% do poziomu 941 mln dolarów. Przyczyną tych spadków może być bankructwo i zamykanie księgarń Grupy Borders.
  • Wikipedia uzbierała rekordową kwotę 20 mln dolarów na kolejny rok działalności. To kwota o blisko 4 mln dolarów wyższa niż w roku ubiegłym. Środki te zapewnią Wikipedii przetrwanie i możliwość rozwoju. Z kolei użytkownicy encyklopedii przez kolejny rok będą mogli korzystać z jej zasobów bez oglądania reklam.  
  • Amazon wchodzi na brazylijski rynek książki. Spółka już rozpoczyna negocjacje z wydawnictwami. Zgodnie z zapowiedziami mają być one o wiele bardziej elastyczne niż w roku 2011, kiedy to brazylijskie oficyny nie zgodziły się na proponowane przez Amazon 70% rabaty na e-booki. Warto dodać, że Amazon planuje jednocześnie uruchomienie sprzedaży książek elektronicznych i czytnika Kindle. Obecnie wartość brazylijskiego rynku e-booków szacuje się na zaledwie 0,5% wartości całego rynku książki.

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.