Spotkanie poświęcone książce Stanisława Danielewicza

Spotkanie poświęcone książce Stanisława Danielewicza
Wszystkich miłośników jazzu zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Stanisława Danielewicza „Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010”.

29 stycznia o godz. 16:00 w kawiarni Tea-tralna w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się prezentaja wspomnianej publikacji oraz koncert jazzowy. Tego popołudnia wystąpi Alicja Kubica (autorka wielu zdjęć, które znalazły się we wspomnianej książce i zostaną również pokazane w kawiarni Tea-tralna). Na fortepianie będzie jej akompaniował autor „Jazzowiska Trójmiasta…” – Stanisław Danielewicz. Nie zabraknie także innych muzyków z kart tej książki.

Wstęp wolny

 

„Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010” to niewątpliwie cenna publikacja na polskim rynku wydawniczym. Żaden pisarz nie stworzył dotąd książki, która obszernie opisywałaby środowisko jazzowe Gdyni, Gdańska i Sopotu. Stanisław Danielewicz były korespondent „New Musical Express” na Europę Wschodnią, recenzent „Dziennika Bałtyckiego”, autor artykułów w pismach „Jazz”, „Jazz Forum”, „Jazzi Magazine” i innych postanowił skoncentrować się na tym temacie.

W swojej najnowszej książce „Jazzowisko Trójmiasta…” autor podejmuje wyzwanie przenicowania wszelkich dostępnych w Polsce opracowań, dotyczących historii jazzu pod kątem ich zgodności ze stanem faktycznym, zgodności z historią, która wyrastała równolegle z działań wielu osób, a nie tych kilku czy kilkunastu, wymienianych nagminnie we wszystkich dotychczasowych opracowaniach.

Chociaż publikacja ta jest efektem wieloletnich badań, to jednak błyskotliwy sposób przekazu odbiega od typowych opracowań naukowych i monotonnych studiów specjalistycznych. To nie jest tylko chronologiczna opowieść o uczestnikach Jazzowiska, ale swego rodzaju niezwykła tkanina. Autor splótł ją misternie z faktów historycznych oraz prasowych recenzji płyt, wywiadów z muzykami, sprawozdań z koncertów w klubach i podczas festiwali.

Bogactwo i różnorodność przywoływanych materiałów źródłowych pozwalają czytelnikowi zaoszczędzić czasu na wertowanie ogromnej liczby gazet zarówno muzycznych, jak i lokalnych w poszukiwaniu wiadomości o trójmiejskim jazzie od 1945 roku do 2010 roku. Ogromnym atutem książki są zdjęcia m.in. uczestników Jazzowiska, artykułów przywoływanych w tekście, a nawet programów i afiszy koncertowych. Rozbudowany spis treści oraz indeks nazwisk umożliwiają szybkie odnalezienie potrzebnych informacji.
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.