Jacek Delong "My, saksofon"

Jacek Delong "My, saksofon"
Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się książka, która zachwyci nie tylko saksofonistów. „My, saksofon” Jacka Delonga to także idealna lektura dla wszystkich miłośników brzmienia tego instrumentu.

Autor publikacji zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami saksofonu. Muzyczna wyprawa odtwarza ponad 160-letnią historię tego instrumentu, pokazując jego podwójne oblicze. Poszczególne rozdziały przenoszą czytelników m.in. do warsztatu genialnego konstruktora Adolfa Saksa, w miejsca występów wojskowych orkiestr dętych, ale także do klubów
jazzowych, na dancingi oraz do szkół muzycznych na różnych kontynentach.

Odbiorcy książki Jacka Delonga stają się świadkami burzliwego rozwoju saksofonu. Każdy nieomal na własne oczy może zobaczyć, jak instrument ten wymyka się z wojskowych koszar, by oderwać się od marszowego tempa i potańczyć w pobliskiej spelunce. Ten nieprzyzwoity występek prawie przekreśla jego karierę. Z czasem jednak udaje mu się zrehabilitować i nawet uzyskać pozwolenie na grę w orkiestrze symfonicznej. Poza tym trafia też do szkół muzycznych wszystkich szczebli. Mimo to, jego dwoisty charakter nie przestaje budzić emocji. Dowodem jest przywoływany przez autora spór „klasyków” z „jazzmanami”.

Kresem wyprawy jest rok 2011, w którym to artyści jazzowi nie są już samoukami, a muzycy klasyczni zrywają ze swoimi sztywnymi regułami. Wciąż istnieje jeszcze wiele nieprzebytych dróg, bo do tej pory żadnemu saksofoniście nie udało się całkowicie wykorzystać wszechstronności tego instrumentu.

Przejrzysty podział na rozdziały pozwala wielokrotne powracać do lektury dowolnie wybranego etapu rozwoju saksofonu. Kolorowe ilustracje, dyskografia (płyty wspomniane w pracy) oraz indeks osób niczym pamiątki z dotychczasowych podróży stanowią doskonałe uzupełnienie tej publikacji.

Fragment książki jest już dostępny na stronie:
http://jazzowisko.pl/my-saksofon/

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.