Dzisiaj inauguracja wakacyjnego cyklu dyskusji (Nie)letnie lektury

Dzisiaj inauguracja wakacyjnego cyklu dyskusji (Nie)letnie lektury
Krytyka Polityczna zaprasza dzisiaj tj.we wtorek 26 lipca na otwarcie nowej księgarni w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat oraz inaugurację wakacyjnego cyklu dyskusji (Nie)letnie lektury. Znane postacie polskiego życia literackiego – krytycy, pisarki, publicystki – zapraszają wszystkich chętnych do kameralnej rozmowy wokół książek.

Program dyskusji:

26 lipca, wtorek, godz. 19.00
Harry Potter, wampiry i późny kapitalizm. Literatura dla dzieci i młodzieży w przemysłach kultury. Prowadzenie: Roman Kurkiewicz, gość: Hanna Gill-Piątek

2 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Pakt (auto)biograficzny. Prowadzenie: Marta Konarzewska; goście: Andrzej Żuławski, Krzysztof Tomasik

W ostatnich latach mamy do czynienia z wysypem dzieł w różny sposób poddających literackiej obróbce życie realnych osób, z biografiami wywracającymi do tej pory ustalone wizerunki (biografia Kapuścińskiego), powieściami z kluczem (Trans Manueli Gretkowskiej), wysypem dzienników (Dzienniki Iwaszkiewicza). Jak w tych dziełach pracują mechanizmy literackiej kreacji, w jaki sposób kształtują się granice między „faktami” i „fikcją”, jak daleko wolno posunąć się pisarzowi w opisie żyjących osób? Jakie polityczne konsekwencje może mieć (auto)biograficzna proza?

9 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Jak pisać o kinie? Prowadzenie: Marta Konarzewska

Jak wygląda dziś książka filmowa w Polsce? Po co w ogóle pisać o filmie, do kogo kierowane są książki filmowe? Jakie sposoby ujmowania filmu dominują? Punktem wyjścia do dyskusji będą nie tylko filmowe książki Krytyki Politycznej, ale także najważniejsze publikacje filmowe ostatnich miesięcy, nowe wydanie Encyklopedii kina Tadeusza Lubelskiego, Globalne Hollywood Marcina Adamczaka czy eksperymentalna książka Wunderkammera. Kino Terry’ego Gilliama pod redakcją Kuby Mikurdy.

23 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Na martwym rynku? (Dla)czego (nie)czytają Polacy. Prowadzenie: Roman Kurkiewicz; goście: Beata Stasińska, Tomasz Piątek

Czy polski rynek wydawniczy przeżywa kryzys? Co czytają Polacy? Co listy najlepiej sprzedających się książek mówią nam o naszych gustach czytelniczych? Jakie są mechanizmy kreowania bestsellerów w Polsce? Czy Polacy oduczyli się czytać?

30 sierpnia, wtorek, godz. 19.00
Co czyta prawica? Prowadzenie: Marta Konarzewska; goście: Kinga Dunin, Cezary Michalski

Czy w Polsce istnieje odrębny obieg prawicowej i lewicowej literatury? Co czyta i pisze prawica? Czego dowiedzieć można się o Polsce z ostatnich prawicowych powieści (Ziemkiewicza, Wildsteina, Terlikowskiego), czego z prawicowej publicystyki? Czy powstaje fenomen kampowego odbioru prawicowej publicystyki?

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.