DW Rebis wyda "Pochodzenie ładu politycznego"

DW Rebis wyda "Pochodzenie ładu politycznego"
Po bardzo zaciętej licytacji Dom Wydawniczy REBIS nabył od Agencji Curtis Brown prawa do wydania najnowszej książki Francisa Fukuyamy THE ORIGINS OF POLITICAL ORDER (POCHODZENIE ŁADU POLITYCZNEGO). Książka składa się z dwóch tomów. Pierwszy tom obejmujący okres od czasów prehistorycznych do Rewolucji Francuskiej ukaże się w Stanach Zjednoczonych 12 kwietnia br, natomiast w Polsce na początku 2012 roku.
Tom drugi – od Rewolucji Francuskiej po czasy współczesne jest obecnie w przygotowaniu.

W Pochodzeniu ładu politycznego Francisa Fukuyamy, autora słynnego Końca historii, czytelnik znajdzie przekrojowy rys procesu kształtowania się współczesnych instytucji politycznych. Pierwsza część ambitnego dwutomowego dzieła zaczyna się od analizy zachowań politycznych naszych przedludzkich przodków, a potem przez powstanie społeczności plemiennych, narodziny pierwszego państwa we współczesnym rozumieniu w Chinach oraz zaczątki rządów prawa w Indiach i na Bliskim Wschodzie prowadzi nas do sformułowania fundamentów idei odpowiedzialności politycznej u zarania Rewolucji Francuskiej.
Książka Fukuyamy czerpie swobodnie z szerokiego zasobu wiedzy – historii, biologii ewolucyjnej, archeologii i ekonomii – czego rezultatem jest dzieło równocześnie imponujące i prowokujące, a to drugie określenie jest na tyle uzasadnione, że korpus zgromadzonego materiału pozwala autorowi postawić nowe tezy na temat początków ustrojów demokratycznych i zadać nowe istotne pytania dotyczące samej natury polityki.

Francis Fukuyama
(ur. 1952) – amerykański politolog i ekonomista, doktor nauk politycznych, wykładowca na Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Autor wielu książek dotyczących teorii i praktyki politycznego oraz ekonomicznego rozwoju, takich jak: Koniec historii, Zaufanie: kapitał społeczny a droga do dobrobytu, Koniec człowieka: konsekwencje rewolucji biotechnologicznej, Ameryka na rozdrożu. Demokracja, władza i  dziedzictwo neokonserwatyzmu (REBIS 2006), Budowanie państwa (REBIS 2004).
Wieloletni współpracownik RAND Corporation, członek delegacji amerykańskiej w rozmowach egipsko-izrealeskich w sprawie autonomii palestyńskiej, w latach 2001–2005 członek Prezydenckiej Rady ds. Bioetyki.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.