Polska beletrystyka młodzieżowa trzyma się nieźle

Polska beletrystyka młodzieżowa trzyma się nieźle
Polska beletrystyka młodzieżowa trzyma się nieźle
Książki, a zwłaszcza literatura młodzieżowa, wbrew powszechnej opinii mają się całkiem dobrze. W dalszym ciągu jest wielu autorów, chcących cieszyć czytelnika nowymi historiami. Kolejna dobra wiadomość: jest coraz więcej młodych pisarzy. Czasy, w których literatura w klasycznym wydaniu przejdzie do lamusa jeszcze przed nami. Możliwe też, że nie nadejdą nigdy.

W marcu ukazały się dwie książki wyróżnione w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży: „Ogryzek Aureliusza” Marcina Fabjańskiego oraz „Ściana pełna jerzyków” Edwarda Zymana.

   

 
Konkurs Wydawnictwa TELBIT jest projektem, który z założenia skłania młodych ludzi do czytania, ale i do samego jej tworzenia. Konkurs jest okazją zarówno dla twórców, którzy już publikowali, jak i dla debiutantów, do przedstawienia siebie i swojej wizji współczesnego świata. O rosnącej randze tego wydarzenia świadczy nie tylko wysokość nagród finansowych (I miejsce 10 000 złotych, kolejne odpowiednio 7000, 3000 i 2000 zł) oraz – co również ważne – fakt publikacji książki i jej dystrybucji w księgarniach w całym kraju, ale także to, że do trzeciej edycji swoje prace nadesłali autorzy nie tylko z Polski, ale i z Kanady, Izraela, Irlandii a nawet Indii.

Podstawowym celem tego projektu jest poszukiwanie wartościowej, współczesnej literatury dla młodych i o nich samych oraz stworzenie szansy autorom, którym na dzisiejszym rynku książki coraz trudniej się przebić.

Wśród najbardziej poczytnych autorów – laureatów konkursu znajdują się m.in. Ewa Barańska, która od głośnego debiutu („Kamila”) w I edycji Konkursu napisała już osiem opublikowanych drukiem powieści (m.in. „Ostatni Wielki Kahun”, „Pierwiastek Zero”, który ma zostać sfilmowany czy „Ja, Blanka”). Autorka zyskała dużą grupę wiernych czytelników.

Do tego grona zaliczają się także Halina Olczak-Moraczewska („Powróżyć, Dominiko?”, „Kim jesteś, Sebastianie?”), Monika Lipińska, która za książkę „Kokosowy Budda” otrzymała pierwszą nagrodę w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego, czy Andrzej Klawitter nagrodzony za powieść „Jedynaczka”, a znany czytelnikom również z książek „Ślicznotka” i „Śmierć i dziewczyna”.

Tomasz Doborzyński
 

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.