Odpowiedź na pytania w sprawie VAT

Odpowiedź na pytania w sprawie VAT
 
Odpowiedź na pytania w sprawie VAT

Według rozporządzenia Ministra Finansów wszystkie książki przekazane do dystrybucji (czyli hurtowni i księgarń) przed 1.I.2011 roku podlegają 0% VAT do końca kwietnia 2011, a więc do książek zamówionych i dostarczonych do księgarń po 31.XII.2010, a które zostały przekazane do dystrybutora przed 1.I.2011, można stosować 0% VAT. Problem polega tylko na tym, że wydawcy mogą wprawdzie sprzedawać książki ze swych magazynów do hurtowni (lub odbiorcy ostatecznego) ze stawką 0%, ale dystrybutor (hurtownik i księgarz) musi te książki (nabyte od wydawcy po 1.I.2011) sprzedawać z VAT-em 5%. Ponieważ księgarz nie wie, które książki hurtownik nabył od wydawcy przed, a które po 1.I.2011, musi polegać na ocenie hurtownika i jego fakturze. Jeśli hurtownik sprzeda mu książki z 5% VATem, księgarz musi uczynić to samo.

Jest prawdopodobne, że hurtownicy nie będą prowadzili podwójnych rejestrów tych samych tytułów z różnym VATem i że „oVATują” wszystkie książki w swych magazynach. W takiej sytuacji księgarz może sprzedawać swoje zapasy ze swojej inwentaryzacji z zerową stawką VAT, a wszystkie książki zakupione po 1.I.2011 ze stawką 5%. Krótko mówiąc, ruch należy w pierwszym rzędzie do hurtownika.

Organizacje branżowe złożyły 3.I.2011 protest w Ministerstwie Finansów i teraz czekamy na decyzję. Domagamy się w tym proteście, aby zgodnie z ustaleniami środowiska książki i MF wszystkie książki wyprodukowane do końca 2010 roku podlegały zwolnieniom okresu przejściowego.

Z wyrazami szacunku – Piotr Marciszuk 

Kategorie: Prawo gospodarcze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.