Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy

Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy
Magdalena Stopa i Jan Brykczyński
Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy
 
 

Ostańce, nowa pozycja varsavianistyczna DSH, to książka o losach warszawskich kamienic – jednych z najbardziej niedocenianych zabytków Warszawy. Te, które przetrwały bombardowania 1939, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, Powstanie Warszawskie, wyburzanie przez Niemców, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”, a kamienice odebrano właścicielom, skazując je tym samym na wieloletnią dewastację.

Ponad 20 kamienic zaprezentowanych w książce to budynki zaprojektowane przez znanych architektów, o wysokich walorach architektonicznych. Ozdobne detale: rzeźby, balkony, efektowne bramy, ceramiczne kafle, a nawet freski zdradzają dawną klasę. Część budynków jest starannie odrestaurowana, część przeszła remont fragmentaryczny, inne nadal pozostają zniszczone.

O historii kamienic opowiadają odnalezieni przez Magdalenę Stopę najstarsi mieszkańcy: prof. Henryk Samsonowicz, Anna Branicka-Wolska, czy Jan Jabłkowski.  Z ich opowieści wyłania się obraz ostatnich stu lat historii miasta, barwna kronika pokazana przez pryzmat dziejów kamienic i losów mieszkańców.

Książkę ilustrują fotografie Jana Brykczyńskiego. Są wśród nich portrety rozmówców oraz zdjęcia kamienic, ze szczególnym uwzględnieniem architektonicznych detali. Dodatkową wartość stanowią zdjęcia archiwalne, często nigdy jeszcze nie publikowane.

Książka opowiada o autentycznych ludziach, o murach miasta, ulicach i domach, niegdyś i obecnie zamieszkałych. To wszystko istnieje lub wczoraj jeszcze istniało, i warto się temu dokładnie przyjrzeć. Tutaj żyjemy, tu chcemy pozostać. Fotografie i komentarze to dokument aktualny, niekiedy żywy jeszcze tylko w dobrej pamięci lub w wyobraźni. To szczególne archiwum wizualne, próba przedstawienia tego, co w zniszczonym i stale rekonstruowanym mieście pozostało. Udowadniają to fotografie, przeważnie podparte osobistą relacją lokatora mieszkania czy właściciela kamienicy.

         Olgierd Budrewicz, pisarz, reportażysta, varsavianista

Ostańce to kolejna publikacja DSH poświęcona historii Warszawy. Wydane w 2009 roku Kapliczki warszawskie Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy zostały wyróżnione dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii za najlepsze varsaviana za rok 2008/2009.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.