Kat z „Listy Schindlera". Zbrodnie Amona Leopolda Götha

Kat z „Listy Schindlera". Zbrodnie Amona Leopolda Götha
Johannes Sachslehner
Kat z „Listy Schindlera”. Zbrodnie Amona Leopolda Götha
tłum. Dariusz Salamon
data premiery: 17 czerwca 2010

 

Gdy widzisz Götha, widzisz śmierć.

Lista Schindlera


Wstrząsająca opowieść o Kacie z „Listy Schindlera”, oprawcy, który własnoręcznie zabił ponad 500 ludzi.

„Kto najpierw strzela, ma więcej z życia”. Takie zdanie zdobiło ścianę willi Amona Leopolda Götha i stało się mottem jego rządów w podkrakowskim obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Podczas dyktowania stenografowi listów i rozkazów, strzelał przez okno z myśliwskiego karabinu do pracujących przed barakami więźniów…

Pochodzący z Wiednia Göth rozpoczął karierę w SS na początku 1940 roku. Trzy lata później za zasługi i postawę otrzymał komendanturę nowo powstającego obozu w Płaszowie. O jego metodach głośno było w Generalnym Gubernatorstwie już podczas akcji likwidacyjnej krakowskiego getta. Göth przyczynił się do śmierci blisko 10 000 osób, z których własnoręcznie zamordował ponad 500. Za te czyny wymierzono mu po wojnie najwyższy wymiar kary.

Johannes Sachslehner opisał życie jednego z największych zbrodniarzy drugiej wojny światowej. Pałający sadystycznymi obsesjami, dokonujący bestialskich mordów Göth był uważany przez więźniów za ucieleśnienie zła. Kto raz spotkał Kata, ten już nigdy nie był w stanie wymazać go ze swojej pamięci. 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.