Witold Urbanowicz "Myśliwcy. Młodzieńcze przygody dowódcy Dywizjonu 303"

Witold Urbanowicz "Myśliwcy. Młodzieńcze przygody dowódcy Dywizjonu 303"
Witold Urbanowicz
Myśliwcy. Młodzieńcze przygody dowódcy Dywizjonu 303

Młodzieńcze przygody dowódcy Dywizjonu 303

Jak wyglądało przedwojenne polskie lotnictwo bojowe? Jakie ryzyko podejmować musieli ówcześni piloci? Czy życie towarzyskie podchorążych lotnictwa było ciekawe? Czy można zasnąć w trakcie pilotowania samolotu?

As myślistwa Witold Urbanowicz w swojej ostatniej książce opisuje początki lotniczej kariery w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie i przydział do 1. Pułku w Warszawie. Myśliwcy to opowieść o narodzinach polskiego lotnictwa bojowego, które miało później zasłynąć w czasie bitwy o Anglię.

Książkę Urbanowicza wypełniają opisy podboju zarówno przestworzy, jak i serc pięknych dam. Ułańska fantazja młodych lotników sprawia, że Myśliwcy to opowieść pełna anegdot i humoru. Nie brakuje w niej także zapierających dech w piersiach sytuacji pokazujących, jak ryzykowny był zawód pilota.
Witold Urbanowicz (1908–1996) – w czasie bitwy o Anglię dowodził Dywizjonem 303. Od 1943 roku walczył jako jedyny polski lotnik na froncie japońsko-chińskim. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa mianował go generałem lotnictwa polskiego.

Wspomnienia Witolda Urbanowicza w Znaku:
Ogień nad Chinami
Początek jutra
Świt zwycięstwa

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.