Premiera książki "Ucieczka z głębin"

Premiera książki "Ucieczka z głębin"
Alex Kershaw
Ucieczka z głębin
Historia legendarnego okrętu podwodnego i jego walecznej załogi
tłum. Anna Sak
data premiery: 21 stycznia 2010
 

Niezwykła opowieść o katastrofie najsłynniejszego amerykańskiego okrętu podwodnego oraz walce o przetrwanie, którą musiała stoczyć jego załoga.

USS Tang – okręt podwodny amerykańskiej marynarki wojennej –  jest legendą: zatopił więcej jednostek nieprzyjaciela, uratował więcej zestrzelonych lotników i przeprowadził więcej ataków niż jakakolwiek inna aliancka łódź podwodna działająca w rejonie Pacyfiku. W październiku 1944 jego dobra passa się skończyła. Odpalenie ostatniej torpedy zamiast spodziewanego spokojnego rejsu do domu spowodowało śmierć niemal połowy załogi. Pozostali, uwięzieni w spoczywającym na dnie wraku,  musieli podjąć heroiczną walkę o przetrwanie – zagrożeniem były nie tylko kurczące się zapasy tlenu, ale i grad zrzucanych przez Japończyków bomb głębinowych. Uratowało się zaledwie dziewięciu marynarzy.

Prawdziwy koszmar miał się jednak dopiero rozpocząć.

Wyłowieni przez Japończyków rozbitkowie trafili do „farmy tortur”, gdzie poddawano ich bezlitosnym przesłuchaniom. Głodzeni i torturowani na najbardziej okrutne sposoby byli gotowi poświęcić życie, aby nie zdradzić jednego z największych sekretów II wojny światowej.
Alex Kershaw po raz kolejny ujawnia swój niezwykły talent do opowiadania porywających historii. Ta – wydawałoby się niewiarygodna – historia marynarzy USS Tang  zadziwia i zachwyca obrazem siły ludzkiego ducha wobec najbardziej okrutnych przeciwności losu.

Jedna z najlepszych historii o wojnie na Pacyfiku: porywająca, wzruszająca i w całości prawdziwa.

James Hornfischer, autor The Last Stand of the Can Sailors i Ship of Ghosts

Ich okręt leżał na dnie Oceanu Spokojnego, pięćdziesiąt pięć metrów pod wodą. Jakoś udało im się przeżyć. Potem byli bici i torturowani. Ale znowu jakoś udało im się przeżyć. Alex Kershaw opowiada najwspanialszą w dziejach II wojny światowej historię załogi okrętu podwodnego.

James Bradley, autor Sztandaru chwały i Flyboys

Alex Kershaw – urodzony w Wielkiej Brytanii autor bestsellerów The Bedford Boys, The Longest Winter, Tak niewielu i Ucieczka z głębin. Opublikował również dwie książki biograficzne: Jack London. Życie bez wytchnienia oraz Capa. Krew i szampan. Były dziennikarz i autor scenariuszy filmowych, obecnie mieszka w Williamston w amerykańskim stanie Massachusetts.
www.alexkershaw.com

Książka już wkrótce do nabycia w dobrych księgarniach i na www.znak.com.pl

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.