"Nocna zamieć" na styczniowe mrozy

"Nocna zamieć" na styczniowe mrozy
18 stycznia
Johan Theorin
Nocna zamieć
Seria wydawnicza: Ze strachem
 

Przekład ze szwedzkiego Bogumiła Ratajczak

Joakim i Katrine Westinowie postanawiają przeprowadzić się ze Sztokholmu na północną Olandię. Uciekając przed pośpiechem i niewygodami życia w mieście, decydują się na zakup dużego drewnianego domu, niegdysiejszej siedziby latarników. Marzą, by osiedlić się tam na stałe i wychować dzieci w otoczeniu przyrody. Okazuje się jednak, że stary dom kryje wiele ponurych tajemnic, historii z przeszłości, które pragną, by je usłyszano. Gdy na rodzinę Joakima spada nieszczęście, musi on stawić czoła zarówno własnym demonom, jak i duchom tego miejsca.

W drugiej części swego mrocznego kwartetu olandzkiego Johan Theorin po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w łączeniu wciągającej fabuły kryminalnej z pasjonującym opisem historii lokalnej społeczności. Prawdziwa uczta dla wielbicieli skandynawskich kryminałów.

„Sugestywne studium żałoby, straty i bezbronności, z zakończeniem, które zasługuje na najwyższe uznanie”.

„The Guardian”

„Doskonale nakreślona historia (…). Pełnokrwiste postaci oraz świetna fabuła przemówią do każdego miłośnika kryminałów i thrillerów”.

„Booklist”

Za Nocną zamieć Johan Theorin otrzymał w 2009 roku Szklany Klucz – nagrodę literacką przyznawaną corocznie przez członków Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną.
Książka otrzymała również nominację do nagrody Najlepszy Szwedzki Kryminał 2008 oraz nagrodę dla Najlepszej Książki Kryminalnej Roku (Basta Svenska Kriminalroman).

Johan Theorin (urodzony w 1963 roku w Göteborgu) jest dziennikarzem i pisarzem. Jego debiutancka książka Zmierzch od razu odniosła duży sukces artystyczny, komercyjny i międzynarodowy (prawa do ksiązki sprzedane zostały do kilkunastu krajów).. W 2007 pisarze i krytycy należący do Szwedzkiej Akademii Kryminału uznali ją za najlepszy debiut w kategorii „Mystery Novel”. Johan Theorin porównywany jest do tak uznanych twórców kryminałów jak Stieg Larsson i Henning Mankell. W planach ma stworzenie cyklu luźno ze sobą powiązanych powieści, których akcja rozgrywać się będzie na Olandii.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.