"Walkiria" od jutra w księgarniach

"Walkiria" od jutra w księgarniach
Ian Kershaw
„Walkiria”
 
 
 
20 lipca 1944 oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa van Stauffenberga podjęli próbę dokonania zamachu na życie przywódcy Trzeciej Rzeszy.

Według planu Stauffenberg miał podłożyć bombę obok siedzenia Hitlera podczas narady w Wilczym Szańcu, natychmiast polecieć do Berlina i objąć dowództwo nad wojskiem.

Hitler przeżył wybuch, Stauffenberg jednak dowiedział się o tym dopiero w Berlinie. Wierni Führerowi oficerowie rozpoczęli kontrakcję. Przywódcy spisku zostali natychmiast schwytani i rozstrzelani. Rozpoczęły się czystki, które zakończyły się śmiercią ponad pięciu tysięcy przeciwników reżimu Hitlera.

Wydarzenia z lipca 1944 roku stały się kanwą filmu Walkiria z Tomem Cruise’em w roli głównej, który 13 lutego trafi do polskich kin.

Ian Kershaw jest profesorem historii współczesnej na University of  Sheffield. Za swoje osiągnięcia otrzymał w 1994 r. niemiecki Krzyż Zasługi. W 2002 r. otrzymał szlachectwo, zaś w 2004 Historical Association przyznało mu Norton Medlicott Medal. Był konsultantem trzech seriali BBC: Naziści. Ostrzeżenie historii, Wojna stulecia i Auschwitz.

Jest autorem m.in. Hitler 1889-1936: Hybris i Hitler 1936-1945: Nemezis, uznawanych za najpełniejszą biografię Hitlera, za które otrzymał Wolfson Literary Award w dziedzinie historii i nagrodę Brunona Kreisky’ego w Austrii za polityczną książkę roku oraz został współlaureatem pierwszej edycji British Academy Book Prize.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.