Wydawnictwo Czarne podsumowuje 2008 rok

Wydawnictwo Czarne podsumowuje 2008 rok
2008 rok dobiega końca. Wydawnictwo Czarne chciałoby podsumować mijające miesiące oraz podzielić się z Wami sukcesami swoich autorów.

W 2008 roku wydaliśmy 31 nowych tytułów, zaprosiliśmy do Polski 12 autorów zagranicznych, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań autorskich (m.in. współorganizowaliśmy Porę na Bałkany w ramach Pory Prozy w Warszawie).
Publikacją książki Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca” włączyliśmy się w krajowe obchody rocznicy Marca 68’. Książka ta została przyjęta bardzo dobrze przez krytyków i cieszy się niezmiennym zainteresowaniem czytelników. W grudniu została wyróżniona przez jury konkursu O pióro Fredry „za prezentację najnowszych dziejów Żydów polskich w oryginalnej formie  historii ustnych”.
Również inni nasi autorzy byli wyróżnieni przez kapituły największych polskich nagród literackich. „Sprzedana muzyka” Andrzeja Bieńkowskiego była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2008 (w kategorii Eseistyka)  oraz do Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Do nagrody tej nominowano także „Nagrobek z lastryko” Krzysztofa Vargi, który wszedł również do ścisłego grona finalistów Nagrody Literackiej NIKE 2008. Drugim spośród autorów Czarnego finalistą Nagrody Literackiej NIKE 2008 został Włodzimierz Nowak, autor (wraz z Angeliką Kuźniak) książki „Obwód głowy”.
 „Głuptaska” Swietłany Wasilenko w znakomitym przekładzie Jerzego Czecha znalazła się wśród siedmiu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2008. Zaś ”Gottland” Mariusza Szczygła został ogłoszony przez Klub Księgarza Książką Roku 2007. Warto też wspomnieć o wyróżnieniu Biblioteki Raczyńskich dla „Niewidzialnych” Mateusza Marczewskiego wśród „Książek Jesieni 2008”.
Książki nasze cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem za granicą. Dzięki współpracy z wydawnictwem Karakter w osobie Magdaleny Dębowskiej w roku 2008 udzieliliśmy licencji zagranicznych do kilku tytułów:  „Bombel” oraz „Bocian i Lola” Mirosława Nahacza ukażą się niebawem w Czechach,  „Dom Małgorzaty” Ewy Kujawskiej w Niemczech, zaś książki Krzysztofa Vargi: „Nagrobek z lastryko” i „Gulasz z turula” w Niemczech, Chorwacji, Serbii i na Węgrzech. Udzieliliśmy także licencji do adaptacji teatralnej ”Gottlandu” w Czechach.
Ponadto ukazały się za granicą: „Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka (Slowacja, SLOVART Publishing), „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka (Hiszpania, Quaderns Crema), „Fado” i „Dojczland” Andrzeja Stasiuka w niemieckim wydawnictwie Suhrkamp, „Bombel” Mirosława Nahacza w niemieckim wydawnictwie Weissbooks GmbH, „Zero osiemset” Katarzyny Sowuli w niemieckim wydawnictwie Tzuica i „Gottland” Mariusza Szczygła (Francja, Actes Sud).
Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich.
Wydawnictwo Czarne po raz kolejny sprawiło prawdziwą ucztę wielbicielom literatury faktu. W tym roku wydaliśmy dwie kolejne pozycje z serii Reportaż („Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji” Macieja Zaremby oraz „Nowohucką telenowelę” Renaty Radłowskiej) i aż siedem w serii Sulina, w tym tak znakomite dzieła, jak „Bałkany wyobrażone” Marii Todorovej, „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi czy „Europejski alfabet” Karla-Markusa Gaussa. Wznowiliśmy także w serii Sulina wybitną książkę „Jakbyś kamień jadła” Wojciecha Tochmana.
W tym roku wiele naszych książek poruszało kwestię II wojny światowej i Holokaustu. Erica Fischer w książce „Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943” udokumentowała tragiczną historię miłości Niemki i Żydówki z wojennym Berlinem w tle. Daniel Mendelsohn w rodzinnej opowieści „Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów” próbuje odnaleźć ślad po krewnych zabitych w czasie wojny. Z kolei Miljenko Jergović w „Rucie Tannenbaum” piętnuje stosunek społeczeństwa chorwackiego do Żydów. W zupełnie zwariowany sposób do kwestii rozliczania Zagłady podszedł Gilad Atzmon w książce „Moja jedna jedyna miłość”.
Jeśli chodzi o autorów zagranicznych, po raz kolejny serią, w której ukazało się najwięcej tytułów, była Inna Europa Inna Literatura. Wśród dziewięciu tytułów możemy znaleźć m.in.. „Hymn młodzieży demokratycznej” Serhija Żadana, „Małe palce” Filipa Floriana, „Leylę” Feriduna Zaimoglu, „Dlaczego kochamy kobiety” Mircei Cărtărescu i „Sańkję” Zachara Prilepina.

 
Bardzo ważnym wydarzeniem jesieni 2008 roku było stworzenie grupy wydawniczej Czarne-Karakter. Oba wydawnictwa współpracują w zakresie dystrybucji i sprzedaży praw autorskich za granicę, a także wymieniają się ideami, pomysłami, wiedzą i doświadczeniem.

Mijający rok Wydawnictwa Czarne był bogaty w wydarzenia literackie, odkrywanie nowych nazwisk i eksplorowanie niezbadanych dotychczas tematów. Mamy nadzieję, że przyszły będzie nie mniej ciekawy – czego i Państwu, i sobie  życzymy. Szczególnie serdecznie dziękujemy autorom, którzy zawierzyli nam swoje książki – bez nich nie byłoby Czarnego!

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.