TERAZ polski – w Olsztynie

TERAZ polski – w Olsztynie
TERAZ polski – w Olsztynie

W poniedziałek, 15 grudnia odbyło się kolejne z cyklu spotkań, organizowanych przez Wydawnictwo Langenscheidt pod hasłem TERAZ polski. Tym razem gościem Langenscheidt i współorganizatora imprezy, księgarni Książnica Pomorska, był profesor Andrzej Markowski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich językoznawców.

Głównym elementem spotkania, które odbyło się w siedzibie księgarni Książnica Pomorska w Olsztynie, był wykład profesora Andrzeja Markowskiego, zatytułowany Co dalej z polszczyzną? Markowski poruszył w swoim wystąpieniu problemy nurtujące nie tylko polonistów – zalew anglicyzmów, zjawisko postępującej wulgaryzacji języka i zmiany, jakie wnoszą do polszczyzny nowe media, przede wszystkim – internet. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a wśród słuchaczy znaleźli się nie tylko nauczyciele języka polskiego, choć to właśnie z myślą o nich zorganizowano imprezę.

Podejście profesora Andrzeja Markowskiego do stanu współczesnego języka polskiego można, dokonując pewnego uproszczenia, nazwać optymistycznym. Markowski nie lekceważy oczywiście problemów z naszą tożsamością językową, bombardowaną na co dzień setkami nowych wyrazów, przybywających do polszczyzny wprost z języka angielskiego. Zdaniem Markowskiego, nic nie wskazuje na to, by owe wszędobylskie zapożyczenia miały w niedalekiej przyszłości zagrozić istnieniu polszczyzny. Podobnie rzecz się ma z językiem internetu, który budzi oburzenie wielu osób, a purystów językowych prowadzi na skraj rozpaczy. Język internetu jest oczywiście kolokwialny i niestaranny, ale powinniśmy pamiętać, że potrafi być również niebywale ekspresywny, produktywny i oryginalny. Stanowisko profesora Andrzeja Markowskiego podziela większość polskich językoznawców. Ich stoicki spokój wynika przede wszystkim z szerokiej perspektywy historycznej, której istnienie umyka niekiedy tak zwanym zwykłym zjadaczom chleba. Polszczyzna na przestrzeni setek lat przyjęła tysiące zapożyczeń i przetrwała kilka poważnych prób urzędowego jej unicestwienia, nie wydaje się więc prawdopodobne, by miała załamać się pod naporem obecnych zagrożeń.

Optymistyczny wydźwięk wystąpienia profesora Andrzeja Markowskiego wzmocniły oczywiście atrakcje, przygotowane dla uczestników spotkania przez Langenscheidt Polska. Osoby, które wypełniły przygotowane przez wydawnictwo ankiety, otrzymały w prezencie słowniki języka polskiego. Wszyscy chętni dostali także specjalne certyfikaty, poświadczające udział w imprezie.

Spotkania z cyklu Teraz polski to imprezy promujące nie tylko ofertę dotyczącą języka polskiego w Langenscheidt, ale także dobrą polszczyznę. Spotkania takie odbyły się już w Krakowie, w Warszawie i w Poznaniu. Gośćmi wydawnictwa byli profesor Bogusław Dunaj,

doktor Artur Czesak, doktor Jarosław Liberek i doktor Krzysztof Skibski. Spotkania z cyklu Teraz polski poprowadzili między innymi Jolanta Fajowska, Kuba Frołow i Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny Miesięcznika Literackiego Książki.

Więcej informacji: www.langenscheidt.pl, www.terazpolski.pl
 

Kategorie: Edukacja

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.