William Wharton nie żyje

William Wharton nie żyje
Wczoraj po południu (tj. 29.10) zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Kalifornii najpopularniejszy pisarz lat 90-tych w Polsce William Wharton.

 
 
Albert Du Aime (prawdziwe nazwisko) urodził się w 1925 roku. Całe życie uważał się za malarza. Swoje pisarstwo traktował początkowo jako autoterapię po przeżyciach wojennych. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę, zwłaszcza dzięki nagrodzonej w Cannes ekranizacji w reżyserii Alana Parkera. Spod jego pióra wyszły takie bestsellery jak Spóźnieni kochankowie, Tato, W księżycową jasną noc, Dom na Sekwanie czy Rubio.

Wharton był wielbiony przez polskich czytelników. Lata dziewięćdziesiąte były czasem jego największej popularności w Polsce. Odwiedził nasz kraj dziesięć razy, gościł w ponad trzydziestu miastach Polski, w niektórych kilkakrotnie. Na spotkania z nim przychodziły tysiące czytelników.

Dom Wydawniczy REBIS opublikował 19 jego powieści i jeden album prezentujący jego malarstwo

W ciągu ostatnich kilkunastu lat książki Whartona 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku według „Rzeczpospolitej” i „Notesu Wydawniczego” – jest pod tym względem rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce.

Łączny nakład wszystkich książek autora wydanych w REBISIE przekroczył już 1 500 000 egz., a wraz z innymi wydawnictwami zbliża się do 2 000 000 egzemplarzy.
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.