Opowieść o ekwadorskich więzieniach

Opowieść o ekwadorskich więzieniach
Opowieść o ekwadorskich więzieniach
Więźniowie. Ekwador, kokaina i… Tomasza Morawskiego, Konsula Honorowego RP

Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazała się książka Tomasza Morawskiego Więźniowie. Ekwador, kokaina i…
To opowieść o młodych, łatwowiernych Polakach, którzy – skuszeni obietnicą łatwego zarobku – zdecydowali się na przywiezienie kokainy z Ekwadoru do Europy. O tych, dla których „ten jeden raz” zakończył się aresztowaniem i wyrokiem skazującym na kilkuletni pobyt w piekle ekwadorskich więzień. To także opowieść o niezwykłej pracy Autora, który wszelkimi dostępnymi sposobami, pokonując liczne bariery biurokratyczne wyciąga tych chłopaków ze wspomnianego piekła i umożliwia im powrót do Polski. Więźniowie… to książka o strachu i przemocy, ale też o dobroci i nadziei. To egzotyczny kryminał, będący przestrogą dla wszystkich, którzy chcą zostać przemytnikami, bo „tysiącom się udało”. Ale temu tysiąc pierwszemu już nie…


TOMASZ MORAWSKI
  w 1994 roku został mianowany Konsulem Honorowym RP w Quito. Jego codzienna praca to promocja Polski, pomoc polskim turystom, ale przede wszystkim opieka nad polskimi więźniami odbywającymi kary w ekwadorskich więzieniach.

Tomka poznałem, gdy mnie deportowali z Kolumbii do Ekwadoru – nie miałem właściwej wizy, więc wydalono mnie do najbliższego kraju, do którego wizy mieć nie musiałem. Nie zamierzałem korzystać z pomocy polskiego konsulatu, ale… jakoś tak było po drodze, zupełnie przypadkiem dwieście metrów od mojego hotelu, więc zaszedłem z ciekawości. I odkryłem człowieka skarb! Z Tomkiem Morawskim przyjaźnię się od lat, a dodatkowo kupiliśmy teraz razem kawał dżungli i będziemy sąsiadami „przez płot”. Z tym że żadnego płotu nie będzie.
Książka opowiada o losach chłopaków z Polski, którzy trafili do więzienia w Ekwadorze za próbę przemytu kokainy; chcieli zarobić łatwe pieniądz4e, chcieli się wyrwać z biedy, a teraz siedzą w najgorszych warunkach, jakie możecie sobie wyobrazić. W porównaniu z ekwadorskim, więzienie polskie to wczasy na Riwierze. I nie przesadzam – poczytajcie sami.
Książka ta jest jednocześnie pełna nadziei – jej autor opisuje nie tylko więzienne piekło, ale także historie Polaków, których udaje się z tego piekła wyciągnąć. Żmudna to robota, niezwykła i pełna bezinteresownej miłości bliźniego. Polecam lekture z całego serca. Także jako ostrzeźenie dla kolejnych naiwnych, których kusiłby szybki zarobek.

                                                                                                                                                         Wojciech Cejrowski

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.