"Sztuka pisania. Przewodnik po tekstach użytkowych" już w księgarniach

"Sztuka pisania. Przewodnik po tekstach użytkowych" już w księgarniach
Monika Zaśko-Zielińska    
Anna Majewska-Tworek
Tomasz Piekot
Sztuka Pisania
Przewodnik po tekstach użytkowych

Nie wystarczy znać zasady pisowni i interpunkcji, reguły gramatyki i znaczenie słów, aby przygotować dobry tekst. Trzeba ponadto opanować zasady kompozycji, które nie są uniwersalne, gdyż zależą od rodzaju wypowiedzi. Trzeba wiedzieć, jak połączyć zdania, aby wypowiedź była spójna, i jak podzielić ją na akapity, aby była przejrzysta. Trzeba rozpoznać gatunek wypowiedzi i stosować konwencje właściwe dla tego gatunku (np. inaczej się pisze notatkę z zebrania niż wspomniania z wakacji). Trzeba umieć skupić uwagę czytelnika i utrzymać ją na tekście. Trzeba czytelnika przekonać (jeśli tekst ma funcje perswazyjne), skutecznie poinformować (jeśli informacyjne), zachwycić lub choćby zadowolić (jeśli estetyczne) itd. Trzeba wielu jeszcze innych działań i umiejętności, aby odnieść komunikacyjny sukces.

Ale co to właściwie znaczy „przygotować dobry tekst”? Dobra prezentacja to nie to samo, co dobry referat, CV ma inną strukturę niż tradycyjny życiorys, a ogłoszenie to nie to samo, co zawiadomienie. Każdy gatunek to osobne zadanie. Dobrze, że Sztuka pisania oprócz obszernego, stustronicowego wprowadzenia, które informuje ogólnie, jak komponować teksty, zawiera wzorce i przykłady realizacji ponad 80 gatunków wypowiedzi – od abstraktu po życzenia. Przykładów jest aż 300, więc czytelnik, który doraźnie szuka w książce pomocy, nie powinien być zawiedziony. Ten zaś, kto zechce zainwestować swój czas, aby przeczytać książkę w całości, zdobędzie wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu radzić sobie samemu w nietypwych sytuacjach.

Pod pewnym względem tytuł książki jest za wąski: Sztuka pisania wprowadza w arkana tworzenia tekstów pisanych, ale i mówionych. Na liście omawianych gatunków są zresztą takie, jak dyskusja, laudacja, mowa weselna…

Nie nauczymy się z tej książki pisania powieści ani scenariuszy filmowych. Ale poznamy zasady tworzenia wypowiedzi użytkowych – długich i krótkich, ważnych i błahych, tradycyjnych i nowoczesnych. Jest tu i biogram i bilecik do kwiatów; rozprawka i ulotka reklamowa; telegram i SMS.
 

Kategorie: Edukacja

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.