Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego

Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego
  • Barnes & Noble podsumował I kwartał 2008 roku. Firma zanotowała 1,1% wzrost obrotów, do poziomu 1,16 mld $. Amerykańska sieć księgarń zwiększyła stratę netto do poziomu 2,2 mln $, z 1,7 mln $ rok wcześniej. Sprzedaż w sklepach wzrosła o 1,1%, do 1,0 mld $. Największy wzrost zanotowano na płaszczyźnie sprzedaży internetowej. Witryna Barnes & Noble.com wygenerowała 7,2% wyższe obroty, któe osiągnęły pułap prawie 100 mln $.
 
  • Microsoft zrezygnowała z pomysłu cyfryzacji książek i udostępniania ich w Internecie. Od 2005 roku firma zeskanowała łącznie około 750 tysięcy książek i 80 milionów artykułów. Po trzech latach władze Microsoftu zrozumiały, że pomysł nie jest wystarczająco rentowny i wycofały się z projektu. Firma ustąpiła tym samym pola konkurencyjnemu projektowi Google’a, który konsekwentnie dąży do zbudowania największej na świecie biblioteki internetowej.
  • Bertelsmann AG planuje zamknięcie klubu książki w Chinach. Firma tłumaczy, że biznes książkowy w Państwie Środka jest odpowiedzialny za straty, które zanotowała Grupa w ostatnim czasie. Większość managerów w Chinach już opuściła placówki, które po zamknięciu klubu mają zostać przejęte przez Arvato. Bertelsmann informował w grudniu, że zamierza pozbyć się wszystkich jednostek przynoszących straty. Firma rozważa również sprzedaż 50% udziałów w Sony BMG.
  • Brytyjska pisarka Rose Tremain została laureatką nagrody Orange Broadband Prize for Fiction 2008. Pisarka została wyróżniona za powieść „The Road Home”. Książka opowiada o mężczyźnie z Europy Wschodniej, poszukującym pracy na Wyspach. Wśród wcześniejszych powieści autorki wydanych na polskim rynku znajdują się m.in. „Jej portret” i „Muzyka i cisza”.
  • Encyklopedia Britannica planuje stworzenie internetowej społeczności, która będzie miała możliwość publikacji artykułów na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie. Ingerencja czytelników w treści encyklopedii ma pomóc w jej aktualizacji i korekcie ewentualnych błędów. Wpisów będzie można dokonywac przy użyciu specjalnego edytora. Każdy z nich będzie weryfikowany przez administratora. Obecnie witryna jest na etapie przygotowań technicznych do wdrożenia projektu w życie.

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.